Marcin i Bartłomiej Oleś DUO – Spirit of Nadir / Koncert

Dorośli i młodzież, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice, stolarnia

Zapraszamy do Muzeum Śląskiego na koncert jazzowy Oleś DUO „Spirit of Nadir” wzbogacony o aranżacje świetlno-wizualne artystki Jago VJ.

Duet braci Oleś to zjawisko istniejące na polskiej scenie muzycznej niemalże dekadę i systematycznie wymykające się próbom zaszufladkowania. Nie da się zaprzeczyć, że kontrabas i perkusja braci stanowią oś wymarzonej sekcji rytmicznej: świadczą o tym zachwyty krytyków i długa seria płyt nagrywanych ze światowej klasy gwiazdami jazzu i nie tylko. Równocześnie jednak pod własnym szyldem Oleś DUO od wielu lat prowadzą poszukiwania brzmień równie wysmakowanych, co niepospolitych. Ich duet – wyłącznie na kontrabas i perkusję – zachwyca przy tym zarówno bogactwem dźwięków, jak i rozległością tworzonych w ten sposób światów. Kompozycje Oleś DUO z trzech kolejnych albumów nawiązują do tradycji tak różnorodnych, jak muzyka współczesna („DUO”, 2008); jazz („ONE STEP FROM THE PAST”, 2016) i muzyka etniczna („SPIRIT OF NADIR”, 2017).

Skład zespołu:

Marcin Oleś – kontrabas

Bartłomiej Oleś – perkusja

Autorka wizualizacji: Jago VJ

Najnowszy projekt duetu, „SPIRIT OF NADIR”, to opowieść o muzyce kulturowo odległej, położonej niemal na biegunie muzyki świata zachodniego, a zarazem ukazująca związek braci Oleś z kulturą wykonawczą zarówno muzyki arabskiej, jak i hinduskiej, gdzie częstokroć jednemu instrumentowi melodycznemu towarzyszy jeden instrument perkusyjny. Jest zatem „SPIRIT OF NADIR” swoistą podróżą duchową, opowieścią o świecie marzeń i wyobrażeń, tajemnic i fascynacji, pełnym barw niedostępnych nigdzie indziej. Projekt ten był dotąd prezentowany na żywo prapremierowo z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Żydów Polskich oraz na festiwalu Singera w Warszawie.

Jagoda Chalcińska (Jago VJ) – artystka wizualna, konsekwentnie rozwijająca się w dziedzinach instalacji multimedialnych, Vjingu i audio-wizualnego performance, entuzjastka multimedialnych spektakli łączących różne dziedziny sztuki z najnowszymi technologiami projekcji video. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Sztuki Wizualne na rok 2016. Dotychczas swoje projekty prezentowała na wielu festiwalach sztuki w Polsce i zagranicą m.in. Mapping Festival – Genewa, Szwajcaria; European Media Art Festival – Osnabruck, Niemcy; Pluto Audio Visual Art Festival – Opwijk, Belgia; Live Performers Meeting – Rzym, Włochy; Electrode Festival – Rzym; Lunchmeat – Praga, Czechy; CSW w Toruniu, Festiwal Narracje w Gdyni, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta.

Oleś DUO – „Spirit of Nadir” / wizualizacje: Jago VJ

16.12 / niedziela / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / Scena w Stolarni

Bilety: 20 zł / 15 zł ulgowy – KUP BILET

Koncert z miejscami siedzącymi

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo