Oprowadzanie kuratorskie // Biotekstura, tajemnica oddechu. Bambini Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Śląskim

Data wydarzenia:

10.02.2023 17:30 - 18:30

Rodzaj:
Oprowadzanie kuratorskie

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Biotekstura, tajemnica oddechu. Bambini Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Śląskim.

Bambini Magdaleny Abakanowicz to wyjątkowa kompozycja przestrzenna, złożona z osiemdziesięciu trzech rzeźb, powstała na przełomie 1998 i 1999 roku. Prezentowano ją najpierw na dachu Metropolitalnego Muzeum Sztuki w Nowym Jorku i w ogrodzie Pałacu Królewskiego w Paryżu, później w Berlinie, Madrycie, Warszawie i w innych miastach Europy. Bambini zaliczają się do największych i najbardziej znanych prac artystki, która w przypadku mniej czy bardziej rozbudowanych wizji tłumów zaczęła korzystać z takich materiałów jak brąz i beton, lecz nie wyzbyła się wrażliwości rozwiniętej w obcowaniu z miękką, delikatną, sensualną tkaniną. Dzieło przypomina grupę dzieci ukazanych w bezruchu, organicznych i zesztywniałych zarazem, zindywidualizowanych i zanonimizowanych jednocześnie. Świadomość ludzkiej biologii i nieodwracalnego przemijania wybrzmiewa w nim ze zdwojoną siłą.

Zachęcamy do osobistego spotkania z twórczością jednej z najwybitniejszych osobowości artystycznych naszych czasów.

Kurator wystawy: dr Michał Burdziński

10.02. / piątek / godz. 17.30