Oprowadzanie kuratorskie // Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy

Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie archeologicznej „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”.

Wystawa archeologiczna Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy prezentuje wyniki badań radiologicznych starożytnej egipskiej mumii, identyfikowanej do niedawna z kapłanem Hor-Dżehutim. Prace od 2015 roku prowadzi zespół polskich naukowców w ramach projektu Warsaw Mummy Projekt we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Na wystawie zaprezentowano możliwości wykorzystania niektórych współcześnie stosowanych technik do nieinwazyjnych badań obiektów archeologicznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku egipskich mumii, gdyż nie narusza ich struktury. Bez rozwijania bandaży, nacinania tkanki miękkiej, w sposób niedestrukcyjny można uzyskać wiele informacji, a wręcz dokonać wirtualnej autopsji.

Kurator wystawy: dr Renata Abłamowicz
Koncepcja wystawy: Marzena Ożarek-Szilke, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project, Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr Wojciech Ejsmond, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project; dr Renata Abłamowicz, Muzeum Śląskie.

02.12. / piątek / godz. 17.30

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1