Co artysta miał na myśli? Oto jest pytanie, z którym mierzymy się od pokoleń. I od pokoleń nie potrafimy na nie odpowiedzieć. Czy to w nas tkwi problem? A może samo pytanie zostało błędnie zadane? Może zwodzi nas sugestią, że artyści i artystki zawsze wiedzą, o co im chodzi. I że potrafią to w czytelny sposób przekazać. Że sztuka ma sens, a naszym zadaniem jest ten sens odnaleźć i zrozumieć. Bo przecież przedstawienie ma być o czymś! A my jedynie tkwimy bezradni w poszukiwaniu sensu, niczym zaklęci w chocholim tańcu…
Anna Augustynowicz i Artur Pałyga proponują sąd nad artystą. Albo też: Artystą. Głównym świadkiem w tym nietypowym procesie jest Wiesław Lange, ikona polskiej scenografii, prekursor surrealizmu na polskich scenach, który współpracował z największymi (m.in. z Jerzym Jarockim, Izabellą Cywińską, Jerzym Kreczmarem, Erwinem Axerem, Jerzym Hoffmannem czy Gustawem Holoubkiem), twórca przez lata związany z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Dowodami stają się projekty autorstwa Lange.
„Czy pan się uważa za artystę?” to spektakl z jednej strony zanurzony w oparach absurdu, z drugiej zaś twardo stąpający po ziemi. Bo przecież wszyscy chcielibyśmy wiedzieć, ilu artystów trzeba, żeby wkręcić żarówkę.
Koproducentem spektaklu są Teatr Śląsk i Muzeum Śląskie w Katowicach.
25.01.2020 / sobota / godz. 20.00
Teatr Śląski w Katowicach / Scena w malarni
wstęp z zaproszeniami / KUP BILET NA INNY TERMIN
REALIZATORZY:
Artur Pałyga – tekst
Anna Augustynowicz – reżyseria
Marek Braun – scenografia i kostiumy
Zbigniew Szymczyk – ruch sceniczny
Jacek Wierzchowski – muzyka
Marcin Całka – asystent reżyserki, inspicjent, sufler
Małgorzata Długowska-Błach – producent wykonawczy
Maciej Rokita – kierownik techniczny
OBSADA:
Alina Chechelska
Ewa Kutynia
Wiesław Sławik
Marcin Szaforz
Zbigniew Szymczyk
Andrzej Warcaba