Po co Polsce, po co Niemcom Górny Śląsk? / panel dyskusyjny

Dorośli i młodzież, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Włączając się w ogólnopolskie obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Muzeum Śląskie podejmuje szereg inicjatyw mających na celu świętowanie tej rocznicy. W latach 2019–2021 w sposób pogłębiony będzie analizować wydarzenia, które miały miejsce na Górnym Śląsku 100 lat temu. Cykl paneli dyskusyjnych i wykładów będzie poruszał tematy w nowy sposób lub podejmował zagadnienia nieco zapomniane. Otwarciem cyklu będzie panel z udziałem badaczy z różnych ośrodków naukowych, w którym podejmą oni dyskusję nad znaczeniem gospodarczym, politycznym i społecznym obszaru plebiscytowego dla obu zainteresowanych państw – Polski i Niemiec.

Historia Górnego Śląska w latach 1918–1922 naznaczona jest przede wszystkim dążeniami do przyłączenia tego terenu do odrodzonej Polski, reprezentowanymi przez plebiscyt i powstania śląskie. W 1918 r. teren ten był nadal częścią Niemiec, ale wydarzenia kolejnych lat, wola i zaangażowanie jego mieszkańców oraz działania polityków z różnych krajów spowodowały, że w 1921 r. zdecydowano się na przydzielenie części obszaru plebiscytowego do Polski. Proces formalnego przygotowania jak i samo przejęcie zakończyły się w czerwcu-lipcu 1922 r.

Pierwsze spotkanie ma być próbą odpowiedzi na pytanie o przyczyny rywalizacji o ten teren – nie tylko polityczne i narodowe, ale zwłaszcza ekonomiczne. Na ile obecne w propagandzie plebiscytowej argumenty odwołujące się do życia gospodarczego opierały się na rzeczywistych szansach i zagrożeniach? Na ile później oba państwa skorzystały lub poniosły konsekwencje decyzji podjętych w toku międzynarodowych ustaleń i czasu powstań i plebiscytu? Jakie najważniejsze argumenty gospodarcze pojawiały się w narracji plebiscytowej i dlaczego były one ważne dla obu państw? Zaproszeni goście spróbują na nowo spojrzeć na Górny Śląsk z tamtych czasów. Zaprezentowane zostaną także nowe ustalenia historyków.

prowadzenie: dr Dawid Keller – Muzeum Śląskie

udział biorą:

dr hab. Grzegorz Bębnik – IPN Katowice

dr hab. Tomasz Przerwa – Uniwersytet Wrocławski

dr Zenon Szmidtke – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

14.03 / czwartek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / poziom -3, sala A

wstęp 1 zł / bilety do kupienia przed wydarzeniem

Między polityką i historią. Służba Polaków w Wehrmachcie / panel dyskusyjny 1

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Fot. fragment plakatu „My głosujemy za Polską”, 1920-1921, Autor: Antoni Romanowicz, własność: Muzeum Śląskie

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo