Poza granicami ciemności… Warsztaty Teatru Chorea

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice, piętro -4

Dostępność:
Audiodeskrypcja

Prezentacja pracy nad spektaklem „Vidomi” oraz warsztaty ruchowo-teatralne przeznaczone dla osób niewidomych i niesłyszących.

Prowadzenie: Janusz Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Nie jestem już psem”.

Warsztaty będą ruchowo-sensorycznym eksperymentem. Będziemy podróżować przez rzeczywistość, weryfikując ją innymi zmysłami niż wzrok. Będziemy badać przestrzeń, eksplorować własne ciała przez dotyk, słuch, pracę z balansem, pracę nad świadomością ciała. Będziemy przełamywać granicę lęku przed niewidzeniem, opierając się na zaufaniu i poddaniu drugiemu człowiekowi. Odwołamy się do wyobraźni i skojarzeń. Zmierzymy się z pojęciem ciemności, by obalić stereotyp, że ciemność jest zła.

Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku? Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących próbujemy wypracować alternatywne techniki pracy, przekraczając fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców – słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem – stwarzamy własny język komunikacji. Uczymy się widzieć całym ciałem. Odkrywamy świat oparty na innym widzeniu, widzeniu, które nie musi być ograniczone ani fizyczną ślepotą, ani „ślepotą” umysłu czy stereotypową oceną. Taka praca w teatrze pozwala przekraczać bariery, jakie stawia nam społeczeństwo w życiu codziennym. Teatr staje się medium, w którym różnice między nami stają się narzędziem do wspólnego kreowania rzeczywistości. Dysfunkcja wzroku nie musi oznaczać życia w „ciemności”. A jaki jest twój punkt widzenia?

W warsztatach mogą uczestniczyć osoby niewidome i niesłyszące. Wymagane wygodne ubrania.

Liczba osób w grupie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia do 30 czerwca na adres mailowy: d.stanosz@muzeumslaskie.pl lub tel.: 690 455 917

Warsztaty odbędą się w dwóch grupach: o godz. 12.0014.30.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo