Sentymentalny obraz Śląska w malarstwie Pawła Wróbla. Wykład dr. Jacka Kurka

Dorośli i młodzież

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice, Biblioteka i czytelnia

„Sentymentalny obraz Śląska w malarstwie Pawła Wróbla”

Wykład dr. Jacka Kurka

„Oto bowiem Bóg, jak wieść niesie, napełniając czary istnień ludzkich życiem, niektórym z nich dolał kilka kropel miłości za dużo, przepełniając naczynie” pisał Krzysztof Czyżewski w tekście będącym pochwałą amatora. I dodawał: „[…] amator ma wątpliwości. Czuje, że jest coś drogiego, do czego chciałby dotrzeć, ale nie nazywa tego mistrzostwem. […] Praca – powtarzał sobie – jest jak deszcz, który cicho przenika życie, przezroczysta, nie lubi, by mówić o niej za dużo, by ją absolutyzować, bo wtedy spęta i stanie się nieprzenikniona dla poszukującego”.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla”.

Paweł Wróbel urodził się w Szopienicach, a wychowały go hałdy, na których spędzał w dzieciństwie większość czasu. Skończył zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej i mimo zdolności plastycznych, które wykazywał od najmłodszych lat, nikt nie pomógł mu rozwijać się w tym kierunku. Ponieważ musiał zarabiać na swoje utrzymanie już w wieku dziewięciu lat, umiejętności plastyczne szybko stały się szansą na dodatkowy zarobek.

W swoich dziełach dużą wagę przywiązywał do aranżacji planów przestrzennych. Obraz zaczynał komponować od nieba, a następnie wypełniał płaszczyznę pasmami hałd, kominów i wież wyciągowych. Poniżej umieszczał kolorowe dachy, a następnie elewacje budynków z wyraźnie namalowanymi oknami, w których powiewały firanki i stały doniczki z kwiatami.

dr Jacek Kurek – historyk, kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury, miłośnik muzyki i malarstwa, pedagog, kustosz z Muzeum w Chorzowie. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Interesuje się kulturą i dziejami Polski, Śląska, Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką wieków od XIX- XXI. Autor lub współautor kilkunastu książek i przeszło 250 artykułów, redaktor lub współredaktor kilkunastu tomów prac zbiorowych. Eseista (m.in. książka W najwspanialszej chwili naszego życia. Myśli o Śląsku, Chorzów 2003), pedagog (m.in. książka, której jest pomysłodawcą, współautorem i współredaktorem: Dzieje zachwytu, czyli rzecz o szkole, Chorzów 2000) i poeta (m.in. tomik poezji Budzenie firanek, Chorzów 2000). Od roku 2013 redaktor naukowy „Zeszytów Chorzowskich”. Od roku 2013 prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego, a także prezes Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. W. Roździeńskiego. Autor audycji „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM. Współzałożyciel Centrum Afirmacji Życia przy chorzowskim Hospicjum. Współtwórca idei Medium Mundi. Ostatnio wydał m.in. Rock i tożsamość. Notatki o muzyce i  wyobraźni (Sosnowiec 2011) Rock i tożsamość. Notatki o muzyce i wartościach (Sosnowiec 2014).

19.09.2017 / wtorek / godz. 18.00

Muzeum Śląśkie / ul. Dobrowolskiego 1 / Czytelnia