Siedzi ona na małym stołeczku, białe orły wyszywa. Obraz górnośląskiej kobiety okresu powstań i plebiscytu w kulturze / wykład

Data wydarzenia:

19.06.2019 18:00 - 19:30

Rodzaj:
Wykłady

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Zapraszamy na spotkanie z prof. Krystyną Heską-Kwaśniewicz, podczas którego spróbujemy pokazać obraz kobiety w okresie powstań i plebiscytu (1919 – 1921) w literaturze czy pieśni powstańczej.

„W śląskich rodzinach zawsze kobieta cieszyła się szacunkiem, to ona znaczyła znakiem krzyża wychodzących do pracy na kopalni męża i synów, ona dbała o ład i porządek w rodzinach, ona błogosławiła chleb.

Wprawdzie oficjalnie to ojciec miał najważniejszą rolę i był najwyższym autorytetem, ale pracował w hucie, czy na kopalni większość dnia, wracał zmęczony, więc jednak prym wiodła kobieta. Ona też kształtowała charaktery i dusze młodego pokolenia, uczyła języka i modlitwy, nawet w najtrudniejszych warunkach życiowych pielęgnowała polską mowę. W latach powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku włączyła się czynnie w działalność propagandową, oświatową, a nawet militarną. Z odwagi i ofiarności zasłynęły śląskie sanitariuszki; taką postać utrwali przecież Gustaw Morcinek w Wyrąbanym chodniku. Taki jej obraz utrwaliły wspomnienia, prasa z lat powstań i plebiscytu, z Ligoniowym „Kocyndrem” na czele, w którym pojawiła się niepowtarzalna kreacji Klachuli Pyscyckiej, która jest tak dynamiczna i pełna życia, że zdaje się wychodzić z kart „Kocyndra” i głośno, energiczne robić „porządek” na ulicach śląskich miast. Takich „Klachul” zapewne były dziesiątki i wolno sądzić, że Ligoniowa kreacja jest syntezą śląskiej kobiecości z tamtego czasu. Podobnie jak Górnoślązaczka Poli Gojawiczyńskiej będąca fascynującym portretem kobiety, będącej najlepszą matką i żoną, ale też obrończynią sztandaru w czasie powstań i plebiscytu. Dlatego wielką prawdą tchnął słowa wiersza Marii Konopnickiej „Niewiasto Śląska! Bóg ci dał, /Szafarstwo święte ducha,/On z chleba dusz, nie z chleba ciał./ Rachunku cię wysłucha”.

– Krystyna Heska-Kwaśniewicz

Wykład towarzyszy wystawie „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku„.

19.06 / środa / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / poziom -3, sala A

wstęp 1 zł – bilety do nabycia przed wydarzeniem

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim

Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku 1 Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku 2

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku 3