Spotkanie z archeologią / Pszczyński Wawel. Krypta Promnitzów w świetle badań

Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Zapraszamy na wykład w ramach cyklu „Spotkania z archeologią” pt. „Pszczyński Wawel – krypta Promnitzów w Pszczynie w świetle badań interdyscyplinarnych”.

Ród Promnitzów władał ziemią pszczyńską 217 lat, od 1548 do 1765 roku. Najznamienitszą postacią tego rodu był biskup Baltazar Promnitz (1488-1562), starosta Górnego i Dolnego Śląska, który nabył dobra pszczyńskie od Jana Turzona, a potem powiększył je o Żary i Trzebiel. W pszczyńskiej krypcie kościoła Wszystkich Świętych zachowało się 13 miedzianych i cynowych sarkofagów. W ciągu wieków krypta Promnitzów była jednak wielokrotnie plądrowana, a szczątki zmarłych zostały przemieszane i sprofanowane w poszukiwaniu kosztowności. W 2007 roku rozpoczęły się prace badawcze i konserwatorskie mające na celu uporządkowanie tych pochówków i konserwację mocno zniszczonych sarkofagów.

Prowadzenie: Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

16.01 / czwartek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / p. -3, sala A

Wstęp 1 zł  / bilety do nabycia przed wydarzeniem

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim