Sztuka świata. Akulturacja, postkolonializm i sztuka oporu w Afryce Południowej

Dla mediów

Zajęcia edukacyjne

Zarezerwuj bilet

Sztuka europejska wzbogacała się w zetknięciu z innymi kulturami, od tych najbliższych, poznawanych niemal naturalnie, w drodze kontaktów handlowych, po najbardziej oddalone, do których odbywano „wielkie wyprawy”.

Cykl wykładów „Sztuka świata” jest propozycją prześledzenia szlaków tych odkryć, o których świadczą zachowane do dziś dzieła sztuki – podróży wiodących od wybrzeży Morza Śródziemnego, na wschód, do Indii, i na zachód, do Ameryki. Jest próbą spojrzenia na wybrane aspekty historii, ale także na współczesną, choć ciągle dla nas egzotyczną twórczość artystów z Azji i Afryki.

Akulturacja, postkolonializm i sztuka oporu w Afryce Południowej

Wykład dotyczyć będzie sztuki tworzonej w Republice Południowej Afryki od schyłku XIX w. do roku 1994, czyli daty końca apartheidu. Głównym zagadnieniem będzie próba odpowiedzi na pytanie na ile sztuka tworzona przez rdzennych Afrykanów pozostawała pod wpływem kultury europejskiej, a na ile posiadała własne cechy stylistyczne. Analizie poddana zostanie zwłaszcza tzw. „czarna sztuka”, artystów takich jak Gerard Bhengu, “George” Pemba, Dumile Feni, David Mogano, oraz sztuka oporu Emmanuela Sibandy i Willie’go Bestera. Niezbędnym dopełnieniem tej afrykańskiej narracji będzie jej zestawienie z twórczością białych artystów z RPA, takich jak Brett Murray, Andrew Putter, Minnette Vari.

Prowadzenie: prof. dr hab. Aneta Pawłowska

17.03.2018 / sobota / godz. 16.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 / sala A

wstęp 1 zł / bilety dostępne przed wydarzeniem

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Cykl wykładów „Sztuka świata” organizowany jest przy współpracy Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Polski Instytut Studiów Nad Sztuką Świata

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo