Sztuka świata. Bogowie i ludzie w sztuce „Czarnej Afryki”

Data wydarzenia:

21.10.2017 16:00 - 17:30

Kategoria:

Rodzaj:
Wykłady

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Sklep muzealny

Dla mediów

Zajęcia edukacyjne

Zarezerwuj bilet

Sztuka europejska wzbogacała się w zetknięciu z innymi kulturami, od tych najbliższych, poznawanych niemal naturalnie, w drodze kontaktów handlowych, po najbardziej oddalone, do których odbywano „wielkie wyprawy”.

Cykl wykładów „Sztuka świata” jest propozycją prześledzenia szlaków tych odkryć, o których świadczą zachowane do dziś dzieła sztuki – podróży wiodących od wybrzeży Morza Śródziemnego, na wschód, do Indii, i na zachód, do Ameryki. Jest próbą spojrzenia na wybrane aspekty historii, ale także na współczesną, choć ciągle dla nas egzotyczną twórczość artystów z Azji i Afryki.

Bogowie i ludzie w sztuce „Czarnej Afryki”

Twórcy europejskiej awangardy, odkrywający w początkach XX wieku sztukę „Czarnej Afryki”, zafascynowani siłą wyrazu artystycznego masek , rzeźb i relikwiarzy Dogonów, Jorubów czy Fangów, nie starali się zrozumieć kontekstu kulturowego w jakim powstawały i funkcjonowały. Artyści afrykańscy, ściśle przestrzegając tradycji, potrafili wykazać się niezwykłą wyobraźnią plastyczną, przemawiającą nawet do niewtajemniczonego widza. Patrząc na ich dzieła z dzisiejszej perspektywy nie można jednak zapominać, że niezależnie od swojej wartości formalnej stanowiły one przede wszystkim znak przynależności jednostki do wspólnoty, umacniały więzy łączące żyjących ze światem przodków, ilustrowały zawarty w mitach odwieczny porządek wszechświata.

Prowadzenie: dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik

21.10.2017 / sobota / godz. 16.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 / stolarnia

wstęp 1 zł / bilety do zakupu tylko w kasach

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Cykl wykładów „Sztuka świata” organizowany jest przy współpracy Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Polski Instytut Studiów Nad Sztuką Świata