Sztuka świata. Najważniejsze kultury indiańskie Ameryki Środkowej

Dorośli i młodzież

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Sztuka europejska wzbogacała się w zetknięciu z innymi kulturami, od tych najbliższych, poznawanych niemal naturalnie, w drodze kontaktów handlowych, po najbardziej oddalone, do których odbywano „wielkie wyprawy”.

Cykl wykładów „Sztuka świata” jest propozycją prześledzenia szlaków tych odkryć, o których świadczą zachowane do dziś dzieła sztuki – podróży wiodących od wybrzeży Morza Śródziemnego, na wschód, do Indii, i na zachód, do Ameryki. Jest próbą spojrzenia na wybrane aspekty historii, ale także na współczesną, choć ciągle dla nas egzotyczną twórczość artystów z Azji i Afryki.

Najważniejsze kultury indiańskie Ameryki Środkowej

Tematem wykładu będzie dorobek kulturowy i cywilizacyjny najważniejszych rdzennych kultur Ameryki, rozwijających się na obu kontynentach do XV wieku, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Mezoameryki. Po krótkim omówieniu możliwych ścieżek migracji ludzi na kontynenty amerykańskie oraz przedstawieniu różnych form organizacji społeczno-ekonomicznej obecnych na obu kontynentach tuż przed przybyciem Europejczyków, zaprezentowane zostaną wybrane przykłady dorobku kulturowo-cywilizacyjnego kultur mezoamerykańskich.

Prowadzenie: dr Katarzyna Szoblik – zainteresowania badawcze: kultura i cywilizacja Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, twórczość oralna,  historia pisma i rodzaje zapisu stosowane w Ameryce Prekolonialnej i Kolonialnej, historia Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, rola kobiety we wspólnotach indiańskich, języki indiańskie. Główne projekty naukowe: Tytuł projektu: Figura kobieca w tekstach pieśni ludów nahua oraz udział kobiet w tworzeniu poezji śpiewanej w epoce prehiszpańskiej i kolonialnej w Centralnym Meksyku.

20.01.2018 / sobota / godz. 16.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 / poziom -3, sala A

wstęp 1 zł / bilety dostępne przed wydarzeniem

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Cykl wykładów „Sztuka świata” organizowany jest przy współpracy Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Polski Instytut Studiów Nad Sztuką Świata

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo