Sztuka świata. Sztuka religijna w Indiach

Dla mediów

Zajęcia edukacyjne

Zarezerwuj bilet

Sztuka europejska wzbogacała się w zetknięciu z innymi kulturami, od tych najbliższych, poznawanych niemal naturalnie, w drodze kontaktów handlowych, po najbardziej oddalone, do których odbywano „wielkie wyprawy”.

Cykl wykładów „Sztuka świata” jest propozycją prześledzenia szlaków tych odkryć, o których świadczą zachowane do dziś dzieła sztuki – podróży wiodących od wybrzeży Morza Śródziemnego, na wschód, do Indii, i na zachód, do Ameryki. Jest próbą spojrzenia na wybrane aspekty historii, ale także na współczesną, choć ciągle dla nas egzotyczną twórczość artystów z Azji i Afryki.

Sztuka religijna w Indiach

Świątynie, obecne w indyjskim krajobrazie od niemal dwóch tysiącleci, wznoszone dla licznych religii i bóstw, tworzą miejsca o wyjątkowym charakterze. Przestrzeń ta, w której jednocześnie odbywają się mistyczne spotkania bóstw z wyznawcami oraz realizowane są artystyczne koncepcje mające u podstawy ideę dzieła totalnego, od wielu lat fascynuje i przyciąga tak badaczy, jak i podróżników. Prezentacja poświęcona sakralnej sztuce Indii odsłoni fragment tego bogactwa i przybliży najważniejsze zabytki.

Prowadzenie: dr Agnieszka Staszczyk

18.11.2017 / godz. 16.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1, stolarnia

wstęp 1 zł / bilety do zakupu tylko w kasach

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Cykl wykładów „Sztuka świata” organizowany jest przy współpracy Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Polski Instytut Studiów Nad Sztuką Świata

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo