Sztuka zwana naiwną i co dalej…Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego w kolekcji Muzeum Śląskiego // Wernisaż

Data wydarzenia:

17.01.2020 18:00 - 20:00

Rodzaj:
Wernisaże

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Dostępność:
Audiodeskrypcja, Polski Język Migowy

Wystawa opiera się o najważniejszą w polskiej literaturze przedmiotu pozycję autorstwa Aleksandra Jackowskiego „Sztuka zwana naiwną”. Publikacja ta mimo 25 lat od jej wydania wciąż jest aktualna i najobszerniej wyjaśniająca specyfikę i różnorodność opisywanego zjawiska.

Wystawa pokazuje wpływ myśli autora na polskie kolekcje muzealne, a przede wszystkim na tworzenie kolekcji plastyki nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim. Poza pracami twórców, o których pisał Jackowski, pokazane są również prace autorów współczesnych, którzy podobnie jak ich poprzednicy oryginalnością i siłą przekazu swoich prac wyróżniają się na tle całego środowiska twórców nieprofesjonalnych. Aleksander Jackowski zamierzał poświęcić im następną pozycję „Sztuka zwana art brut”. Niestety książka ta się nie ukazała.

Wystawa jest również wspomnieniem o wybitnym polskim badaczu sztuki, socjologu, kuratorze oraz redaktorze naczelnym „Kontekstów. Polskiej Sztuki Ludowej” w stulecie jego urodzin.

Kurator: Sonia Wilk

Sztuka zwana naiwną i co dalej…

Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego w kolekcji Muzeum Śląskiego

18.01.2020 – 31.05.2020

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Wernisaż:

17.01.2020 / piątek / godz. 18.00 / przestrzeń Galerii plastyki nieprofesjonalnej

Wernisaż będzie tłumaczony na polski język migowy. Będą dostępni także asystenci-audiodeskryptorzy, którzy będą oprowadzać po wystawie osoby niewidome.

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim