Usłysz nas w Muzeum Śląskim // koncert plenerowy

Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Koncert plenerowy w ramach wspólnego projektu Muzeum Śląskiego i Filharmonii Śląskiej rozpocznie się słynną Uwerturą do opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, pełną żywiołowości w szaleńczym tempie Presto. Kolejno przyjdzie czas na kompozycje również klasycystyczną, napisaną przez pochodzącego z naszego regionu Jakuba Gołąbka – Symfonię D-dur, pełną nawiązań zarówno do wcześniejszej epoki baroku, jak i do twórczości klasyków wiedeńskich. Widowiskowym zwieńczeniem koncertu będą dwa ostatnie punkty programu, odnoszące do tematyki jednego z żywiołów. Pierwszy z nich, Uwertura do baletu Twory Prometeusza op. 43 Ludwiga van Beethovena wprowadzi nas swymi dźwiękami w świat mitu o tytanie, który ulepił człowieka z gliny i ofiarował mu ogień, skradziony olimpijskim bogom. Podarunek Prometeusza objawi się także w kolejnym dziele – Symfonii A-dur Josepha Haydna o przydomku Ogień, który ilustruje jej żywiołowa konstrukcja i tempo Presto w pierwszej części. Jej podtytuł czerpie jednak nie z formy, a z kontekstu, w jakim była wykonywana. Wykorzystywano ją bowiem w ścieżce dźwiękowej do sztuki Gustava Friedricha Wilhelma Großmanna pt. Die Feuerburnst (Pożoga).

O atmosferę pełną emocji i energii zadba Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tomasiewicza.

Wystąpią:

• Maciej Tomasiewicz – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

W programie:

• Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
  • Jakub Gołąbek – Symfonia D-dur
  • Ludwig van Beethoven – Uwertura do baletu Twory Prometeusza 43
  • Joseph Haydn – Symfonia A-dur Hob.I:59 Ogień

11.07 / sobota / godz. 19.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / plac Fajrant (za budynkiem Łaźni głównej)

wstęp 5 zł // KUP BILET

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim