Usłysz nas w Muzeum Śląskim // koncert plenerowy

Koncerty

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Czwarty z koncertów w ramach wspólnego projektu Muzeum Śląskiego i Filharmonii Śląskiej przybliży muzyczne obrazy 5 Melodii ludowych na orkiestrę smyczkową Witolda Lutosławskiego ukaże różne oblicza polskiego folkloru, Uwertura do opery Dwie chatki Karola Kurpińskiego zachwyci swą błyskotliwością, a VI Symfonia Ludwiga van Beethovena zarysuje łagodne oblicze wiejskiej scenerii. Na scenie Muzeum Śląskiego stanie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Rozpoczniemy Melodiami ludowymi Witolda Lutosławskiego – wyborem pięciu zinstrumentowanych na orkiestrę smyczkową miniatur fortepianowych z dwunastu powstałych. Opierają się one na melodiach pochodzących z różnych regionów Polskich, a ich źródła leżą w zbiorach Jerzego Olszewskiego. Kolejno zabrzmi Uwertura do opery Dwie chatki Karola Kurpińskiego, dzieło niezwykle efektowne.

Resztę wieczoru wypełni VI Symfonia F-dur op. 68 Ludwiga van Beethovena, zwana Pastoralną ze względu na jej poetyckie odniesienia do sielskiego życia na wsi. Każda z pięciu części ma także swój tytuł, który wprowadza słuchacza w snutą dźwiękami opowieść. Cz. I zapowiada Obudzenie się pogodnych uczuć z chwilą przybycia na wieś, cz. II z kolei ilustruje Scenę nad strumykiem, cz. III to Zabawa wiejska, cz. IV obrazuje Burzę, natomiast cz. V rozlega się Pieśnią pasterską. Radosnym i dziękczynnym uczuciom po burzy.

Wystąpią:

• Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

W programie:

• Witold Lutosławski – 5 Melodii ludowych na orkiestrę smyczkową
  • Karol Kurpiński – Uwertura do opery Dwie chatki
  • Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna

25.07 / sobota / godz. 19.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / plac Fajrant (za budynkiem Łaźni głównej)

wstęp 5 zł // KUP BILET

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim