Usłysz nas w Muzeum Śląskim // koncert plenerowy

Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Koncert w ramach wspólnego projektu Muzeum Śląskiego i Filharmonii Śląskiej wypełni muzyka Mikołaja Piotra Góreckiego, Josepha Haydna oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta. Usłyszymy znane melodie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk.

Koncert rozpocznie wyjątkowa kompozycja – I część Suity In Memoriam Krzysztof Penderecki, którą Mikołaj Piotr Górecki tworzył razem z internautami podczas projektu #zostańwdomu i twórz, organizowanego przez Filharmonię Śląską i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Kolejnym punktem programu będzie Symfonia G-dur Z uderzeniem w kocioł Josepha Haydna. Łączy ona w sobie delikatność, śpiewność, odniesienia do muzyki ludowej z filuternym i zdecydowanym rysem. Na koniec zabrzmi Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta, którą rozpozna każdy już po pierwszych dźwiękach. Subtelna, pełna melancholii Symfonia rozpocznie się śpiewnym tematem nazywanym niekiedy „szlochem spoza koronkowej chusteczki” – motywem, który potrafiłby zanucić każdy z nas. Łagodna część druga wprowadzi do kontrowersyjnego Menueta w części trzeciej, który wśród współczesnych wzbudzał oburzenie, ich zdaniem narażając zasady dobrego smaku. Łączy on bowiem w sobie niezwykły dramatyzm z ludową pieśnią, zamkniętymi w znanej formie tanecznej. Dzieło zwieńczy niezwykle burzliwe Allegro assai, pełne żywych figuracji.

Wystąpią:

• Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

W programie:

• Mikołaj Piotr Górecki – Preludium
  • Joseph Haydn – Symfonia G-dur Z uderzeniem w kocioł
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia g-moll KV 550

1.08.2020 / sobota / godz. 19.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / plac Fajrant (za budynkiem Łaźni głównej)

wstęp 5 zł // KUP BILET

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim