Usłysz nas w Muzeum Śląskim // koncert plenerowy

Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

15 sierpnia jest datą wyjątkową w polskim kalendarzu – nie tylko ze względu na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale także Święto Wojska Polskiego. Kilka dni później obchodzić będziemy także 100. rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego, w związku z tym i koncert grany tego dnia musi obfitować w odpowiedni program.

Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina zaprezentuje pieśni powstańcze, wojskowe i patriotyczne, pełne uroczystego wydźwięku. Zabrzmią także fragmenty Szerokiej wody op. 39 Henryka Mikołaja Góreckiego, cyklu pieśni opartych na melodiach ludowych, zaczerpniętych ze zbiorów Szeroka woda Jadwigi Gorzechowskiej oraz Jak to dawniej na Kurpiach bywało Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny. Orkiestra Symfoniczna z kolei wystąpi w programie dzieł Fryderyka Chopina, Szymona Laksa i Wojciecha Kilara. Wykona także I i II część Symfonii nr 100 G-dur Wojskowej Josepha Haydna, które w wykonaniu Orkiestry zabrzmią jako pierwsze.

Przydomek Wojskowa przylgnął do setnej Symfonii jeszcze za życia Haydna. Bierze się on z doboru tematów i charakterystycznej instrumentacji. Militarnie brzmiący marszowy temat w pierwszej części, bogata obsada instrumentów dętych, czy też dotychczas nie stosowana przez kompozytora, typowa dla janczarskiej kapeli obsada perkusji – te wszystkie elementy budzą skojarzenia, którym Symfonia zawdzięcza swój wojskowy ton.

Następnie usłyszymy orkiestrowe opracowanie Etiudy E-dur op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina – łagodną, pogodną i pełną spokoju.

Tego wieczora filharmonicy dokonają prawykonania koncertowego Trzech Polonezów Warszawskich – dzieła nieznanego osiemnastowiecznego autora, które Szymon Laks opracował na męską orkiestrę Auschwitz-Birkenau, której był kapelmistrzem. W nazistowskim obozie wykonawstwo i słuchanie muzyki polskiej i żydowskiej było zabronione, jednak więźniowie, narażając życie, łamali ten zakaz. Kontakt z rodzimą twórczością pomagał w utrzymaniu polskiej tożsamości, a wśród nieludzkich warunków obozu dawał choć namiastkę człowieczeństwa. Okoliczności wykonania, przeznaczenie oraz wydźwięk kompozycji, która opracowana została „ku pokrzepieniu serc” w obozowej rzeczywistości, czyni ją naprawdę wyjątkową.

Nagrania Trzech Polonezów Warszawskich dokonała w ubiegłym roku Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca, który stanie na podium dyrygenckim również 15 sierpnia. Nagranie powstało przy finansowym wsparciu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau oraz pod patronatem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Na koncercie w Muzeum Śląskim kompozycja zabrzmi po raz pierwszy w obecności publiczności.

Zakończymy muzyką filmową Wojciecha Kilara – kompozytora niezwykle silnie związanego ze Śląskiem. Filharmonicy śląscy wykonają Walc z filmu Ziemia obiecana oraz Galop z filmu Cwał.

Będzie to więc wieczór pełen muzyki wybitnych kompozytorów polskich i śląskich oraz odwołań do wojskowości – uroczysty, wzruszający i przypominający nam o dziedzictwie naszego regionu i kraju.

Wystąpią:

• Jarosław Wolanin – dyrygent
  • Szymon Bywalec – dyrygent
  • Chór Filharmonii Śląskiej
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

W programie:

• Henryk Mikołaj Górecki – Szeroka woda op. 39 na chór mieszany a cappella (fragmenty)
  • Joseph Haydn – Symfonia nr 100 G-dur Hob. I/100 Wojskowa cz. I i II
  • Fryderyk Chopin – Etiuda E-dur op. 10 nr 3 w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną
  • Szymon Laks – Trzy Polonezy Warszawskie (prawykonanie koncertowe)
  • Wojciech Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana
  • Wojciech Kilar – Galop z filmu Cwał
    oraz śląskie pieśni powstańcze, pieśni wojskowe i patriotyczne

15.08. / sobota / godz. 19.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / plac Fajrant (za budynkiem Łaźni głównej)

wstęp 5 zł // KUP BILET

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim