Wernisaż // Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice, łaźnia główna

Dostępność:
Audiodeskrypcja, Polski Język Migowy

Tematem wystawy archeologicznej „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” jest mało znana historia udomowienia ssaków. Proces ten rozpoczął się około 40 tys. lat temu, kiedy człowiek podjął pierwsze próby oswojenia wilka – przodka dzisiejszego psa. Poznajemy pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza, krowa oraz świnia. Dowiadujemy się kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie wspomnianych dzikich gatunków, a także poznamy drogi, jakimi, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy.

Uzupełnieniem opowieści jest prezentacja pozostałych ssaków udomowionych na świecie. Spośród 5500 gatunków człowiek zdołał udomowić zaledwie dziewiętnaście. W grupie prezentowanych eksponatów znajdują się elementy szkieletów zwierzęcych, wyroby z kości, skóry, naczynia i figurki pochodzące
sprzed setek i tysięcy lat, posiadające znaczenie gospodarcze, kultowe, ale i łączące się ze sztuką czy rozrywką. Wystawa daje możliwości poznania
pracy archeozoologów, badających zwierzęce szczątki kostne pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz stosowanych przez nich technik. Jest to pierwsza tego rodzaju wystawa w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce, której towarzyszy popularno-naukowa publikacja.

Bliskie, lecz z dalekiego świata.

Historia udomowienia ssaków

wernisaż: 29.03 / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1  / Łaźnia

Wernisaż będzie tłumaczony na polski język migowy. Będą dostępni także asystenci-audiodeskryptorzy do oprowadzania po wystawie osób niewidomych.

Wystawa trwa: 30.03 – 28.07.2019

Kurator: Renata Abłamowicz

Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo