Kup bilet
#
  • Wyszukaj dzieło w kolekcji .....

Dział Etnologii dokumentuje kulturę ludową, plebejską i mieszczańską Polski ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska oraz terenów obejmujących obszary II Rzeczypospolitej.

Tworzymy i powiększamy kolekcje muzealne. Czynimy to drogą zakupów terenowych dokonywanych w czasie badań etnograficznych, zakupów od prywatnych oferentów, na aukcjach Allegro, na targach staroci, w antykwariatach i domach aukcyjnych. Przyjmujemy też przekazy oraz darowizny. Niektóre z kolekcji stanowią kontynuację zbiorów przedwojennych, tworzonych w latach 1927–1939 przez dr. Tadeusza Dobrowolskiego, dyrektora Muzeum Śląskiego, oraz kolektorów Jerzego Langmanna, Longina Malickiego czy Mieczysława Gładysza, choć odzyskane po wojnie zabytki znajdują się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

 

Zbiory

Zbiory Działu Etnologii liczą ponad 11 000 obiektów. Zdecydowana większość zabytków pochodzi z okresu od połowy XIX do II połowy XX w. Najstarsze eksponaty to siedemnastowieczny olej na płótnie Matka Boska Różańcowa, srebrne spinki oraz guzy jabłonkowskie datowane na przełom XVII/XVIII w., haftowana chusta opolska, formy piernikarskie oraz malowane szafy śląskie pochodzące z XVIII w.

Poza wymienionymi kolekcjami w zbiorach Działu Etnografii znajduje się wiele innych przedmiotów ilustrujących życie społeczne, duchowe i materialne mieszkańców Górnego Śląska oraz terenów sąsiednich.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kup bilet