„Duch natury i inne bajki”. Wystawa czasowa w Muzeum Śląskim

Data wydarzenia:

21.11.2019 12:00 - 13:00

Zapraszamy na konferencję prasową dotyczącą otwarcia wystawy czasowej w Muzeum Śląskim. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 listopada, o godz. 12.00 w przestrzeni wystaw czasowych na poziomie -4 w głównym budynku Muzeum Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach.

Wystawa „Duch natury i inne bajki” organizowana jest z okazji 20-lecia kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. Prezentowane na niej prace pochodzą z tej właśnie wyjątkowej kolekcji polskiej sztuki współczesnej. To ostatnia już w tym roku tak duża wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Za kanwę wystawy posłużyła książka Jana Potockiego Rękopis znaleziony w Saragossie. Ta powstała na przełomie XVIII i XIX wieku powieść łotrzykowska stanowiła lustro, w którym przeglądało się ówczesne społeczeństwo, dostrzegając przerysowany obraz swej epoki. Potocki przydał powieści strukturę szkatułkową, w której fabuła przechodzi z jednej opowieści w drugą. Kurator wystawy, Marek Pokorný, czyni podobnie, łącząc w oryginalną całość prace, które stanowią autonomiczne opowieści.

Tematem, który niczym echo odzywa się w prezentowanych dziełach, jest natura. Stąd zaczerpnięty został tytuł wystawy, na której odnaleźć można także odniesienia do dziedzictwa filozofii przyrody, a także do trapiących nas obecnie problemów ekologicznych i klimatycznych. Zaakcentowana zostaje także kwestia odpowiedzialności każdego z nas za kondycję środowiska naturalnego, a także ukazana analogia pomiędzy rwaną narracją powieści Potockiego a trudnym poszukiwaniem prawdy w dzisiejszym świecie niejednoznaczności.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 22 listopada, o godz. 18.00.