Konferencja prasowa z okazji otwarcia instalacji Mirosława Bałki „[(.;,:?!–…)]”

Data wydarzenia:

09.11.2017 11:00 - 13:00

Zapraszamy przedstawicieli mediów na otwarcie nowej instalacji w Galerii jednego dzieła.  „[(.;,:?!–…)]” Mirosława Bałki to kolejna po tłumnie odwiedzanym „Reflection / Odbiciu / אָפּשפּיגלונג” Daniego Karavana instalacja site specific przygotowana specjalnie z myślą o tej ikonicznej przestrzeni Muzeum Śląskiego.

czwartek, 9 listopada 2017 r. / godzina 11.00
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Uwaga Mirosława Bałki koncentruje się na kondycji ludzkiego organizmu i jego ograniczeniach. Odwołując się do problemu zanieczyszczenia powietrza i specyfiki pokopalnianej przestrzeni (korytarze będące częścią instalacji przywołują na myśl wyrobiska górnicze), artysta mówi o kruchej granicy życia i śmierci.

Zbudowana z blachy trapezowej gigantyczna rzeźba jest rozwiniętym w trzecim wymiarze rysunkiem przedstawiającym schemat rentgenowskiego zdjęcia klatki piersiowej z wyeksponowanym zarysem płuc. Odkrywanie instalacji odbywa się podczas wędrówki ciemnymi korytarzami o zmiennej i zróżnicowanej szerokości. Zostajemy poddani działaniu kolejnych bodźców uruchamiających zmysły: dotyku, wzroku, równowagi oraz odczuwania ciepła i zimna.

W konferencji udział wezmą Mirosław Bałka oraz Anda Rottenberg, kuratorka wystawy. Spotkanie poprowadzi Alicja Knast, Dyrektor Muzeum Śląskiego.

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji pod adresem d.piekos@muzeumslaskie.pl.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo