Konferencja prasowa wystawy „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003”

Data wydarzenia:

06.06.2019 13:00 - 14:00

Zapraszamy na konferencję prasową dotyczącą wystawy Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003, która odbędzie się w budynku głównym Muzeum Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach w czwartek, 6 czerwca, o godz. 13.00 w przestrzeni wystawy na poziomie -4.

Hip-hop narodził się pod koniec lat 70. XX wieku w środowiskach ubogich Afroamerykanów. Dla większości z nich stanowił często jedyną dostępną formę publicznej wypowiedzi. Dla ludzi żyjących w ubogich dzielnicach amerykańskich metropolii stał się szansą na ich opuszczenie. Przeszczepiony na polski grunt w latach 90. został pozbawiony politycznego wymiaru walki z rasizmem i wykluczeniem. Nie stał się jednak pustą formą i sztuczną kopią swojego amerykańskiego pierwowzoru.

Polski hip-hop był medium, przez które przemówili młodzi ludzie, bardzo często torując sobie drogę do lepszej pozycji społecznej. Zajawka opowiada o początkach fascynacji nim, pokazuje pierwszą dekadę jego rozwoju, pierwsze próby tworzenia i zmagania się z problemami typowymi dla pionierów każdej nowej dziedziny. Początkowe efekty nierzadko przybierały karykaturalną formę, jednak dla wielu ówczesnych nastolatków były doświadczeniem kształtującym ich późniejsze wybory, gust i światopogląd.

Wystawie będzie towarzyszył seans Migawki naszych wspomnień. Lata 90. na Górnym Śląsku w obiektywie Arkadiusza Goli, prezentowany w fotoplastykonie Muzeum Śląskiego.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 7 czerwca, o godz. 18.00 w foyer na poziomie -2.

Wystawa będzie prezentowana w dniach 8.06-1.09.2019 r.

Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: p.dos@muzeumslaskie.pl