Otwarcie wystawy „Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal”, a także podsumowanie 2017 roku oraz prezentacja planów na 2018 rok dla przedstawicieli mediów

Data wydarzenia:

08.02.2018 11:00 - 13:00

Zapraszamy przedstawicieli mediów na otwarcie nowej wystawy „Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal”, poświęconej jednej z najważniejszych reformatorek polskiego teatru lalkowego XX wieku.

czwartek, 8 lutego 2018 r. / godzina 11.00
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Twórczość Jadwigi Mydlarskiej-Kowal wymyka się jednoznacznym opisom i analizom. Jest oparta na nakładających się i wynikających z siebie nawzajem skojarzeniach, łączy w sobie to, co racjonalne, z tym, co kryje się w zakamarkach podświadomości. Sięga do rzeczywistości, a zarazem odwołuje się do intuicji oraz przeczuć. Jej scenografie nigdy nie były tłem czy wizualizacją przekazu zawartego w słowie, ale niezależnymi światami wynikającymi z tekstu. Zawsze w centrum jej scenicznych wizji był człowiek wraz z pytaniem o jego egzystencję oraz przeznaczenie.

Jej prace cechowała niezwykła ekspresja rysunku i wyrafinowana stylistyka przesycona ironią i symboliką śmierci. Jadwiga Mydlarska-Kowal uważała, że za pomocą scenografii w teatrze można wyrazić przestrzeń będącą odbiciem charakteru postaci, przejawem ich psychiki w świecie materii.

Podczas spotkania zostanie także podsumowany ubiegły rok oraz odbędzie się prezentacja planów na 2018 rok w Muzeum Śląskim.

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji pod adresem d.piekos@muzeumslaskie.pl.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo