Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2019

Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2019 1

Muzeum Śląskie w Katowicach, angażując się w rozwój współczesnej sztuki, od 8 lat organizuje wydarzenie kierowane do absolwentów studiów artystycznych. Celem konkursu jest wspieranie artystów rozpoczynających samodzielne działania, a także tych  twórców, którzy dysponując doświadczeniami z innych dziedzin plastyki, podejmują projekty związane ze scenografią. W rywalizacji o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala biorą udział dyplomanci i debiutujący autorzy scenografii, filmów, widowisk i kostiumów, wykorzystujący możliwości multimediów lub technik wzorniczych.

Przebieg konkursu zaplanowany w trzech etapach umożliwi przyznanie głównej nagrody oraz wyróżnienie  najzdolniejszych adeptów scenografii. Jury, oceniające zgłoszenia, wskaże artystów, którzy zostaną zaproszeni do prezentacji swojego dorobku. Finaliści nominowani do nagrody, współpracując z reżyserami i aktorami, stworzą etiudy teatralne.

Idea konkursu ukazuje interdyscyplinarny charakter warsztatu scenograficznego. Konfrontuje wszechstronne umiejętności scenografów z wymaganiami sztuki, która powstaje poprzez współpracę plastyka z reżyserem i aktorami. Proponujemy udział w inspirującym spotkaniu z wybitnymi artystami, dla których wartości wizualne w kreacji scenicznej są podstawą pracy nad realizacją spektakli teatralnych.

Kalendarium konkursu:

• I Etap konkursu

16.09-22.10.2019 – przedłużony termin przyjmowania zgłoszeń do Konkursu w formie prezentacji na adres: konkurs@muzeumslaskie.pl

4.11.2019 – ogłoszenie na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl listy artystów wyróżnionych i zaproszonych do udziału w Konkursie

UWAGA: Lista wyróżnionych zgłoszeń do Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im . Jerzego Moskala 2019 zostanie ogłoszona 8.11.2019 r.

• II Etap konkursu

21.11.2019 – autoprezentacje 10 artystów wyróżnionych przez Jury Konkursu  w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach i przyznanie 5 nominacji do nagrody

• III Etap konkursu

21-23.11.2019 – udział artystów nominowanych do nagrody w klasie mistrzowskiej w siedzibie Muzeum Śląskiego

23.11.2019 – ocena etiud przygotowanych w ramach klasy mistrzowskiej oraz ogłoszenie werdyktu Konkursu

Wydarzenia towarzyszące:

Dokumenty dla osób chętnych do udziału w konkursie:

____

Lista artystów zaproszonych do udziału w  II etapie Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2019:

1. Antoniewicz Joanna
  2. Chmiel Aleksandra
  3. Grzybowska Wiktoria
  4. Kaszowska Emilia
  5. Leks Katarzyna
  6. Poznańska Zuzanna
  7. Przywara Magdalena
  8. Szymańska Weronika
  9. Zagdański Jan
  10. Żłobińska Dominika

Gratulujemy. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnych edycji.

____

WERDYKT JURY:

I Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2019 jury przyznało Janowi Zagdańskiemu, który w zgłoszeniu przysłał projekt scenografii i kostiumów do filmowej adaptacji noweli Zamieć Władimira Sorokina.

Dyplom licencjacki zrealizowany pod kierunkiem dr Katarzyny Sobańskiej na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Spotkanie z twórczością Jana Zagdańskiego podczas Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala otwiera dość odważny rozdział patrzenia na scenografię.

Klimat  przedstawionego tematu, został zilustrowany kadrami wędrówki przez surrealistyczne pejzaże, sięgające do podświadomości, budujące scena po scenie wydarzenia dziwnej drogi, którą my podążamy za artystą. Twórca uwiarygodnił sens projektu będącego adaptacją noweli Zamieć Władimira Sorokina. Autor tej wizji świadomie podjął wyzwanie i oddalił się od kanonu klasycznej prezentacji scenografii co jest powodem przyznania pierwszej nagrody.

II Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2019 jury przyznało Dominice Żłobińskiej, która w zgłoszeniu przysłała pracę Rola światła w kreowaniu przestrzeni, z projektami kostiumów i scenografii teatralnej oraz projektem wirtualnym do tekstu Miłość Fedry Sary Kane.

Dyplom magisterski zrealizowany pod kierunkiem dr hab. Dariusza Gajewskiego w Pracowni intermediów i technik cyfrowych oraz pod opieką dr Katarzyny Sobańskiej- Strzałkowskiej i dr Marcelego Sławińskiego w Pracowni scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Nagroda dla Dominiki Żłobińskiej Rola światła w kreowaniu przestrzeni, jest nagrodą za prostotę i piękno wizji scenograficznej. Projekt monumentalnej, monochromatycznej przestrzeni daje ogromne możliwości inscenizacyjne pozostałym realizatorom spektaklu. W połączeniu z kostiumem, jest to kompletny skomponowany świat: wieloznaczny i wielofunkcyjny.

Nagroda Sekcji Scenografów Związku Artystów Scen Polskich im. Andrzeja Pronaszki 2019

Sekcja Scenografów ZASP z przyjemnością ogłasza, że Nagrodę Sekcji Scenografów ZASP im. Andrzeja Pronaszki 2019 otrzymuje najciekawsza osobowość Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala – Beata Maria Kowalczyk z Pracowni Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, za pracę „ Przejście, nakładanie się pola obserwacji i pola gry. Wielowymiarowe przekraczanie granic”.

Scenografia wiele ma imion. Scenograf musi czuć, widzieć i wiedzieć więcej . Beata Maria Kowalczyk uwiodła nas wykraczaniem poza „oczywiste”, spectrum sytuacji binarnych, intelektualną wrażliwością.. Odkrywamy jej ciekawość świata i czułość do świata, wyobraźnię podstawę wszystkiego. I odwagę do wolności.