Kopalnia rudy cynku Biały Szarlej

28 września 2021

Kategoria:
Industrialne dziedzictwo dawniej i dziś

Georga i Emila Zillmanów z pewnością nie trzeba przedstawiać. Liczne projekty zrealizowane na terenie Górnego Śląska posiadają wielką wartość dla społeczności lokalnych, a ich nazwisko stało się wyznacznikiem wysokiej renomy. Wśród Zillmanowskich prac znajduje się także wiele obiektów przemysłowych. W ramach naszego projektu chcielibyśmy przypomnieć jedno z mniej znanych miejsc z nimi związanych: kopalnię rudy cynku „Biały Szarlej” (noszącej w trakcie historii także nazwy „Deutsch – Bleischarleygrube” i „Zakłady Górnicze im. Juliana Marchlewskiego”). Należące do koncernu „Georg Giesche Erben” przedsiębiorstwo w wyniku wytyczenia granicy państwowej w 1922 roku zostało podzielone na dwie części. Wówczas właściciel zdecydował się o budowie nowej infrastruktury naziemnej po niemieckiej stronie granicy, aby kontynuować wydobycie rudy przy użyciu istniejącej sieci wyrobisk. Projekt nowego zakładu opracowany został przez wielokrotnie już angażowanych przez koncern architektów Georga i Emila Zillmanów.

Na pocztówce pochodzącej ze zbiorów Muzeum Śląskiego widoczny jest widok ogólny kopalni od strony południowej. Wydobycie w tym zakładzie prowadzono do początku lat 80. XX wieku. Mimo zaprzestania działalności część zabudowań pokopalnianych m.in. z charakterystyczną bryłą cechowni pozostała do dnia dzisiejszego i wykorzystywana jest do innych funkcji. Zdjęcie współczesne przedstawia widok w kierunku terenów zajmowanych przez kopalnię z rejonu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Żabie Doły”, powstałego na terenie dawnych zbiorników poflotacyjnych oraz zapadlisk będących następstwem działalności przemysłowej.

Piotr Rygus

Kopalnia rudy cynku Biały Szarlej 1