Kup bilet

Najczęściej zadawane pytania

W jakich godzinach jest otwarte muzeum?

Obie siedziby Muzeum Śląskiego (w Strefie Kultury, ul. T. Dobrowolskiego 1 / przy katowickim rynku, ul. W. Korfantego 3) otwarte są od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-20.00.

Kiedy muzeum jest zamknięte?

Muzeum jest nieczynne w każdy poniedziałek, Nowy Rok (1 stycznia), Wielkanoc (16 kwietnia), Wszystkich Świętych (1 listopada) i w pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia).

Czy muzeum jest otwarte w trakcie świąt?

W 2017 roku zapraszamy Państwa do Muzeum Śląskiego w następujące dni świąteczne:
10.00-20.00: Zielone Świątki (4 czerwca), Boże Ciało (15 czerwca), Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), Święto Niepodległości (11 listopada), drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia).
10.00-15.00: Wigilia (24 grudnia), Sylwester (31 grudnia).

Czy każdy wtorek jest darmowy?

Tak, w każdy wtorek zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania obu siedzib muzeum. Za zaoszczędzone pieniądze mogą Państwo zjeść obiad lub pyszne ciasto w jednej z naszych restauracji lub zrobić zakupy w sklepie muzealnym.

Czy we wtorki (dzień darmowy) trzeba rezerwować bilety?

Istnieje możliwość rezerwacji biletu w darmowy wtorek przez naszą stronę internetową, ale bilety można odebrać również na miejscu w kasach muzeum. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji zwiedzania wystawy Na tropie Tomka zlokalizowanej w nowo otwartym budynku stolarni z powodu ograniczonej do 30 osób liczby miejsc.

Jak dojechać do muzeum?

Muzeum Śląskie zlokalizowane jest w dwóch miejscach: w pobliżu katowickiego Rynku przy al. W. Korfantego 3 oraz w Strefie Kultury przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Wszystkie wskazówki dotyczące dojazdu (samochodem, autobusem lub pociągiem) znajdują się w zakładce Jak dojechać.

Czy można zaparkować przy muzeum?

Lokalizacja Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w centrum Katowic pozwala na pozostawienie samochodu na pobliskich parkingach – nadziemnym między budynkiem NOSPR a wieżą widokową szybu Warszawa II, naziemnym od strony ul. T. Dobrowolskiego (przystosowany również dla autokarów) i podziemnym. Parking podziemny muzeum do 6 godzin jest bezpłatny dla zwiedzających wystawy, wieżę lub dla gości restauracji, w innych przypadkach płaci się 5 zł za godzinę.

Jak długo trwa zwiedzanie wystaw stałych?

Na zwiedzenie wszystkich sześciu wystaw stałych należy poświęcić około 2–3 godzin, razem z wystawami czasowymi potrwa to około 4-5 godzin. Jeśli nie mają Państwo tyle czasu, warto odwiedzić muzeum nawet na godzinę, propozycje na ekspresowe zwiedzanie znajdują się w zakładce Ścieżki zwiedzania.

Czy można fotografować i filmować podczas zwiedzania?

Fotografowanie jest dozwolone bez użycia dodatkowego oświetlenia i bez statywu tylko i wyłącznie do użytku prywatnego. Z uwagi na brak licencji na wykorzystywanie wizerunków do celów innych niż wystawiennicze fotografowanie może być w niektórych przypadkach całkowicie zabronione, o czym informuje zwiedzających obsługa Muzeum Śląskiego.

Czy muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością?

W siedzibie Muzeum przy ul. Dobrowolskiego znajduje się wiele udogodnień ułatwiających poruszanie się osobom z  niepełnosprawnością ruchową, osób na wózkach, a także osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Ze względu na ograniczenia architektoniczne w siedzibie przy al. Korfantego, planując wizytę, prosimy o kontakt. Szczegóły można znaleźć w zakładce Dostępność.

W jaki sposób zakupić bilet?

Bilety można zakupić przez nasz system biletowy online lub w kasach w godzinach otwarcia Muzeum.

Jakie są ceny biletów?

Ceny biletów podane są w zakładce Bilety. Należy wybrać interesującą Państwa opcję zwiedzania (np. Zobacz wszystko) i kliknąć na Ceny biletów. Przypominamy, że w każdy wtorek istnieje możliwość darmowego zwiedzania muzeum.

Czy w muzeum znajduje się kawiarnia, restauracja?

Na terenie muzeum znajdują się dwie restauracje ze zróżnicowanym menu oraz kawiarnia „Gyszynk i kawa”. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą w zakładce Restauracje.

Co znajduje się w pobliskich budynkach pokopalnianych?

Centrum Scenografii Polskiej – zajmujące się dokumentacją najwybitniejszych dokonań w dziedzinie scenografii teatralnej i filmowej. Od 1986 roku zgromadziło w swoich kolekcjach ponad 10 000 autorskich projektów scenograficznych, rysunków, lalek, makiet, kostiumów, obrazów, a swoje prace przekazało do zbiorów CSP 121 artystów.

Stolarnia – znajdujący się na parterze mobilny układ przestrzeni został stworzony z myślą o realizacji wydarzeń warsztatowych (ze stanowiskami do prac plastycznych) i widowiskowych (mobilna scena oraz zaplecze teatralne dają możliwość organizacji przedstawień teatralnych i działań performatywnych). Na I piętrze, będącym przestrzenią ekspozycyjną, powstało miejsce, w którym rodziny z dziećmi przeżyją edukacyjną przygodę inspirowaną powieściami podróżniczymi Alfreda Szklarskiego. „Na tropie Tomka” jest wyzwaniem dla wszystkich śmiałków, którzy podczas próby rozwikłania tajemnicy zaginięcia bohatera, odwiedzą jego śladem pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich uczestnicy poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę różnych zakątków globu. Wszystko to w otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym pomysłowość i zachęcającym do współpracy.

Łaźnia główna – kompleksowy remont budynku łaźni głównej oraz umieszczenie w nim i wyposażenie w nowoczesny sprzęt pracowni działów Historii, Archeologii i Etnografii umożliwia muzeum pełnienie funkcji centrum kompetencji, usług i badań dla innych instytucji. W obiekcie znajduje się miejsce dla Pracowni Powstań Śląskich Działu Historii, unikatowego projektu muzeum odpowiadającego na ogromne zapotrzebowanie społeczne związane z tym okresem historii Górnego Śląska. Zasadniczą część budynku zajmuje uniwersalna przestrzeń ekspozycyjna z przeznaczeniem na wystawy czasowe oraz koncerty, wykłady, spotkania.

Wieża wyciągowa szybu „Warszawa II” – obecnie przystosowana do pełnienia funkcji wieży widokowej, z której można obejrzeć Strefę Kultury oraz panoramę całego miasta.

Maszynownia szybu „Warszawa I” – obecnie znajduje się w niej Moodro Restaurant. Jest to miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Unikalne wnętrza i panorama Katowic robią na gościach ogromne wrażenie. Zapraszamy na tradycyjne potrawy w autorskiej odsłonie naszych wirtuozów smaku.

Kuźnia i warsztat mechaniczny – w budynku kuźni i warsztatu mechanicznego znajduje się wystawa przemysłu śląskiego. Można tu oglądać zabytkowe maszyny oraz urządzenia, np. młoty, prasy i obrabiarki z zakładów przemysłowych Śląska, które wkrótce będą stanowić zaczątek nowej wystawy poświęconej historii lokalnego przemysłu. W budynku warsztatu mechanicznego z zachowaną suwnicą z 1905 roku możemy podziwiać silnik parowy z początku XX wieku, który w okresie swojej świetności napędzał dwie linie walcarek walcowni średnio drobnej w nieistniejącej obecnie hucie „Baildon”, a dziś jest jedynym tego typu eksponatem zachowanym w Polsce. W dawnym budynku warsztatu mechanicznego i kuźni zgromadziliśmy też maszyny i obiekty militarne ilustrujące produkcję i historię śląskiego przemysłu. Na uwagę zasługują przede wszystkim jedyna pokazywana w Polsce armata Flak kaliber 8,8 cm oraz obrabiarka wykorzystywana do produkcji przeznaczonych do niej luf pochodząca z dawnej huty „Zgoda”, gdzie podczas II wojny światowej dokonywano finalnego montażu tego modelu działa. Szczególnie interesujące jest wnętrze budynku maszynowni zlokalizowanej bezpośrednio przy nadszybiu szybu „Bartosz”. Znajduje się tu najstarsza w Polsce górnicza parowa maszyna wyciągowa z 1892 roku, która pierwotnie obsługiwała szyb „Bartosz”. Warto też obejrzeć ekspozycję plenerową, na którą składają się obiekty fortyfikacji biernych i bojowych z okresu II wojny światowej.

Czy można wejść na wieżę widokową?

Wieży widokowa „Warszawa II” czynna jest w okresie letnim, jej dostępność uzależniona jest również od warunków pogodowych. O możliwość wejścia na wieżę należy pytać w kasach lub punkcie informacyjnym. Przed wejściem na wieżę należy okazać bilet. Wszystkie szczegóły znajdują się w zakładce Wieża widokowa.

Czy jest aplikacja na telefon?

Tak, „Muzeum Śląskie” to bezpłatna aplikacja mobilna będąca przewodnikiem dla wszystkich gości odwiedzających nową siedzibę muzeum. Dostępna jest w sklepach Google Play i App Store. Odkrywanie unikatowych zbiorów muzeum stanie się wygodne dzięki takim funkcjom aplikacji jak: dostęp do aktualności, informacje o bieżących wystawach, szczegóły dotyczące wybranych dzieł itd. Ponadto aplikacja posiada funkcję lokalizacji na mapie, dzięki czemu ułatwia odnalezienie wybranego miejsca na terenie muzeum. Aplikacja aktywuje się tylko przy włączonej opcji Bluetooth i WiFi.

Czy jest dozwolone spożywanie posiłków i napojów na galeriach bądź w ich sąsiedztwie?

Z uwagi na możliwość uszkodzenia zbiorów w salach wystawowych obowiązuje zakaz spożywania żywności i picia napojów. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty restauracyjnej przed lub po zwiedzaniu.

Dlaczego na wystawach bywa chłodno?

Temperatura, wilgotność oraz nasłonecznienie są regulowane w budynku Muzeum automatycznie wedle zaleceń działu konserwacji i zależy to od aktualnie prezentowanych kolekcji. Zmieniając te czynniki, w tym chłodną temperaturę, ryzykujemy uszkodzeniem dzieł – temperatura musi zatem pozostać bez zmian. Przepraszamy za niedogodności i zachęcamy by na wszelki wypadek zabrać ze sobą dodatkowy sweter.

Do czego służą tabliczki z napisem „zbliż bilet”?

Dzięki zbliżaniu biletu do wyznaczonych tabliczek mają Państwo możliwość skorzystania z systemu RFID, umieszczonego w biletach Muzeum Śląskiego, który pozwala na prześledzenie i podsumowanie trasy zwiedzania. Aby skorzystać z narzędzia, należy zalogować się / zarejestrować, podając numer biletu.
Wszystko zostało zaprezentowane na filmie.

Jakie atrakcje dla dzieci można znaleźć w muzeum?

Muzeum Śląskie przykłada ogromną wagę do zaspokojenia potrzeb najmłodszych gości. Realizujemy dla dzieci warsztaty i wystawy, które poprzez zabawę przekazują cenną wiedzę ma temat sztuki, historii i dziedzictwa regionalnego. Na naszych warsztatach nikt nie będzie się nudził. Warsztaty trwają około 2 godzin. Na zwiedzanie wystawy o historii Górnego Śląska proponujemy przeznaczyć godzinę. Na zabawę w naszym multimedialnym ogrodzie możecie przeznaczyć tyle czasu, ile dusza zapragnie. Więcej szczegółów w zakładce Zajęcia dla rodzin oraz w Wyszukiwarce wydarzeń.

W jakich językach znajdują się opisy eksponatów?

Eksponaty mają podpisy w językach polskim i angielskim.

Czy można wypożyczyć zbiory?

Muzeum Śląskie w Katowicach, chcąc zachować jak najwyższe standardy przechowywania zbiorów, rozpoczyna proces doposażania magazynów. W związku z tym stajemy przed koniecznością ograniczenia ich funkcjonowania, a co za tym idzie także czasowego wstrzymania wszelkich wypożyczeń.
Od początku kwietnia do końca 2017 roku udostępnianie zbiorów nie będzie możliwe. Wszelkie podpisane umowy będą realizowane poprzez tymczasowy magazyn aklimatyzacyjny, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Magazyn przyjmować będzie zwroty obiektów wypożyczonych wcześniej.
Szczegółowych informacji udziela Dział Inwentaryzacji (a.sowa@muzeumslaskie.pl).

Czy można odbyć praktyki w muzeum?

Istnieje możliwość odbycia bezpłatnych praktyk studenckich lub stażu w wybranym dziale Muzeum Śląskiego. Wszelkich informacji na temat praktyk i staży udziela Dział Kadr.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kup bilet

Projekty finansowane ze środków zewnętrznych

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo