Akademia sztuki / Skarby śląskich kościołów

Oprowadzanie kuratorskie po Galerii śląskiej sztuki sakralnej 1

Zapraszamy na nowy cykl wykładów w ramach Akademii sztuki dotyczący skarbów śląskich kościołów. Każdy wykład poświęcony będzie innym dziełom.

prowadzący: Marcin M. Pawlas

Wydarzenia:

• 29.01 / środa / godz. 11.00 i 18.00 – W średniowieczym kościele – historia tabernaculum

Spotkanie będzie dotyczyło tabernaculum z Bzi Zameckich koło Jastrzębia Zd. z 1661 r oraz lampy wiecznej. Poznamy, od kiedy w kościele jest tabernaculum i jakie spełnia zadania. Jak Sobór Laterański IV wpłynął na zastosowanie i wymóg posiadania tabernaculum, a jaki Karol Boromeusz wywarł wpływ na Archidiecezję Mediolańską co do przeniesienia tabernaculum. Goście usłyszą też o lampie wiecznej i dlaczego idzie w parze z tabernaculum. Prowadzący opowie również o tabernaculach w obrządku wschodnim jak i anglikanizmie czy ewangelicyzmie.

Wstęp: 7 zł / KUP BILET

• 6.02 / czwartek / godz. 11.00 i 18.00 – Róże św. Doroty

Spotkanie będzie dotyczyło postaci św. Doroty. Na podstawie sześciu przedstawień św. Doroty znajdujących się w Galerii śląskiej sztuki sakralnej prześledzimy atrybuty z jakimi święta jest ukazywana. Przypomnimy postać samej Doroty z Cezarei oraz goście dowiedzą się, dlaczego Dorota znajduje się w mistycznym przedstawieniu zaślubin św. Katarzyny, czym były święte Dziewice Wspomożycielki, czym była herma i jakie spełniała funkcje oraz dlaczego Dorota obok Barbary, Katarzyny i Małgorzaty była niezwykle czczona w średniowieczu. Goście poznają też czym w latach 20 i 30 XX wieku były „chodzenia z Dorotą”.

Wstęp: 7 zł / KUP BILET

• 25.03 / środa / godz. 11.00 i 18.00 – Gratia plena Dominus – Zwiastowanie Pańskie / SPOTKANIE ODWOŁANE

• 22.04 / środa / godz. 11.00 i 18.00 – Misterium Śmierci i Zmartwychwstania

Spotkanie będzie dotyczyło tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa. W procesie historio-zbawczym zostaną przedstawione najpierw Wielki Czwartek i XVIII-wieczny obraz Ignaza Raaba – Ostatnia Wieczerza i cała jego ciekawa historia, następnie Wielki Piątek i Chrystus Boleściwy z tryptyku z Przyszowic z 1445 r., Chrystus na krzyżu z ok. 1700 r. oraz XVIII-wieczna Pieta, potem Wielka Sobota i jedno ze skrzydeł tryptyku z Przyszowic – Matka Boska Bolesna z ok. 1445r. oraz zarys postaci MB Bolesnej ze skrzydła tryptyku z Kamienicy z ok. 1475 r. Historia Wielkiej Niedzieli będzie przedstawiona na podstawie pięciu figur Zmartwychwstałego.

• 8.05 / piątek / godz. 11.00 i 18.00 – Ośli grzbiet św. Stanisława

Spotkanie będzie dotyczyło zwieńczenia ołtarzowego pochodzącego z tryptyku przedstawiającego legendę o św. Stanisławie. Prowadzący opowie historię o św. Stanisławie, a następnie przedstawi formy i elementy jakie występują w dojrzałym i późnym gotyku. Goście dowiedzą się o ażurowych wimpergach, jaki zdobią szczyty portali i okien w gotyku, jak również czym jest ozdoba zwana rybimi pęcherzami. Czym jest ośli grzbiet z tytułu oprowadzania oraz jakie znaczenie teologiczne miały piętrzące się ku górze gotyckie wielokrotne łuki.

Wstęp: 7 zł / KUP BILET

• 24.06 / środa / godz. 11.00 i 18.00 – Głos wołającego na pustyni…

Spotkanie będzie dotyczyło postaci Jana Chrzciciela. Na podstawie trzech przedstawień Jana, tj. jednego ze skrzydeł tryptyku z Przyszowic z ok. 1445r, rzeźby z Koszęcin z 1510 r oraz głowy św. Jana na misie z pocz. XVI w. słuchacze dowiedzą się jak Jan Chrzciciel jest przedstawiany w sztuce, jakie posiada atrybuty i jakie wykonuje gesty. Goście poznają też historię dzieciństwa Jana oraz w jaki sposób został zamordowany w wyniku spisku Herodiady, a także jaka była zależność między nim, a Jezusem.