Cykl oprowadzań kuratorskich pn. „Gramy obrazem”

W październiku rusza cykl tematycznych oprowadzań kuratorskich pn. „Gramy obrazem”, przygotowanych przez kustoszy Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach. Punkt wyjścia stanowi czasowa prezentacja obrazu „Portret skrzypka Nathana Milsteina” autorstwa Mojżesza Kislinga. Dzieło zaprezentowane będzie w Muzeum Śląskim z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, obchodzonego tradycyjnie 1 października.

Obraz powstał w 1945 roku w Nowym Jorku i ukazuje postać znanego wirtuoza w trakcie gry na instrumencie muzycznym. Artysta w bardzo sugestywny sposób przedstawił napięcie i emocje towarzyszące grze na skrzypcach, ale również pokusił się o namalowanie… rytmu i dźwięku muzycznego.

Terminy oprowadzań:

5 października 2019 / sobota / godz. 14:00 / KUP BILET

Andrzej Holeczko-Kiehl / Dział Sztuki / Oprowadzanie z cyklu „Gramy obrazem”

Kramsztyk – Kisling – Hasior / Idylla, ekspresja i fantazja w muzyce i malarstwie

„Koncert” Romana Kramsztyka to wyraz malarskiej idylli, „Portret skrzypka Nathana Milsteina” autorstwa Mojżesza Kislinga to przedstawienie dynamizmu i ekspresji, a „Yma Sumac” Władysława Hasiora to uosobienie fantazji. Te trzy wymiary muzyki obrazowane są często poprzez sztuki plastyczne. Takie też jest nasze postrzeganie sztuki dzisiaj i do spotkania z nim zapraszamy.

26 października 2019 / sobota / godz. 14:00 / KUP BILET

Joanna Szeligowska-Farquhar / Dział Sztuki / Oprowadzanie z cyklu „Gramy obrazem”

Muzyka obraz przenika / O muzycznych tematach i innych muzycznych inspiracjach

Muzyka, plastyka i słowo od zawsze prowadzą ze sobą dialog. Wzajemne inspiracje odbywają się w różnych konfiguracjach i na różnych poziomach sztuk. Nie tylko motywy muzyczne odnajdujemy w dziełach malarskich czy rzeźbiarskich. Muzyka może opowiadać o barwach i kształtach, a sztuki plastyczne wizualizować  dźwięk i rytm.

16 listopada 2019 / sobota / godz. 14:00 / KUP BILET

dr Michał Burdziński / Dział Sztuki / Oprowadzanie z cyklu „Gramy obrazem”

Szepty i krzyki / O odgłosach (nie)słyszanych w obrazach

Zwykło się twierdzić, że dzieła sztuki do nas przemawiają. Ale nierzadko przecież niosą też w sobie zastygłe lub utajone dźwięki i melodie. Cała paleta nastrojów – od szelestu traw i szumu fal morskich do magicznych zawezwań i huku aut – wyłoni się z wybranych pejzaży, scen rodzajowych i portretów konstruowanych przez sugestie foniczne. Tymczasem zadaniem przywoływanych podczas spotkania fragmentów poezji i prozy będzie te odczucia okołomuzyczne ożywiać i potęgować.

21 grudnia 2019 / sobota / godz. 14:00 / KUP BILET

dr Seweryn Kuter / Dział Sztuki / Oprowadzanie z cyklu „Gramy obrazem”

Gloria in excelsis Deo / Boże Narodzenie w sztuce średniowiecznej

W okresie przedświątecznym zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po Galerii śląskiej sztuki sakralnej poświęcone scenom Bożego Narodzenia w sztuce średniowiecznej i nowożytnej. Wspólnie poznamy ikonografię popularnych w sztuce przedstawień – odkryjemy zakodowane w nich treści, symbole i znaczenie poszczególnych elementów, a także prześledzimy rozwój kompozycji tematu. Przekonamy się także, czy narodzinom Chrystusa towarzyszyła jakakolwiek muzyka i śpiew.