Egzotyczne imaginarium. Obrazy obcych w kulturze popularnej

Cykl wykładów pokazujących, w jaki sposób kultura popularna przetwarza i wykorzystuje wiedzę o społecznościach uznawanych przez nas za „egzotyczne” – od Indian amerykańskich prerii, przez australijskich Aborygenów po Masajów z afrykańskiej sawanny. Jacy ludzie kryją się za znanymi przez nas dobrze wizerunkami? W jaki sposób wizerunki te powstały? I przede wszystkim: jak wpływają na rzeczywistość? Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu miejscu opisywanemu przez Alfreda Szklarskiego w cyklu powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. Wszystkie obejmą jednak tropy zarówno z polskiej jak i światowej kultury popularnej.

Prowadzenie: dr Adam Pisarek

czwartki, 12.10; 16.11; 18.01; 22.02; 15.03; 19.04; cena 1 zł

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1, stolarnia/sala A

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo