„II wojna światowa w literaturze i sztuce plastycznej” Lekcja dla szkół średnich na wystawie „100x TeArt . Wolność Józefa Szajny

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/ 2023 proponujemy lekcje dla szkół ponadpodstawowych na wystawie czasowej „100x TeArt . Wolność Józefa Szajny”. Zajęcia zakładają aktywny udział uczniów, i są okazją do rozwinięcia kompetencji analitycznych w oparciu o tekst literacki i dzieła sztuki plastycznej.

Oprowadzanie kuratorskie // 100XTeArt. Wolność Józefa Szajny 1

„II wojna światowa w literaturze i sztuce plastycznej”

Zajęcia mają na celu wprowadzenie do literatury obozowej, zapoznanie uczniów z realiami życia więźniów KL Auschwitz. Uczestnicy analizują fragmenty relacji byłego więźnia obozu i wybitnego artysty Józefa Szajny, a następnie zwiedzają wystawę i z pomocą karty pracy konfrontują tekst z dziełami sztuki prezentowanymi na wystawie zyskując narzędzia do samodzielnej interpretacji obecnego w twórczości Józefa Szajny przesłania. Zajęcia dają niepowtarzalną okazję do zetknięcia się z różnymi środkami wyrażania doświadczeń wojennych uznanego na całym świecie polskiego artysty.

Słowa kluczowe: II wojna światowa, obozy zagłady, literatura obozowa

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Opłata za wykłady oraz lekcje i warsztaty w salach wystawowych – 7 zł od ucznia. Opłata nie obejmuje zwiedzania wystaw niewchodzących w skład programu lekcji. Wpłaty dokonuje się w kasie muzeum, istnieje możliwość wystawienia faktury.

Prosimy pamiętać, że:

• maksymalna liczba uczniów w grupie – 25
  • w zajęciach uczestniczy 1 klasa
  • grupa spóźniona ponad 15 min. może nie móc skorzystać z lekcji; nie ma też możliwości rozpoczynania zajęć przed wyznaczoną godziną
  • prosimy o poinformowanie w przypadku rezygnacji
  • okrycia wierzchnie oraz wszelkie torby i plecaki należy zostawić w szatni

UWAGA!

• Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi.
  • Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach i Centrum Scenografii Polskiej jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Muzeum Śląskiego.

FORMULARZ KONTAKTOWY:

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn