Kolorowanki, krzyżówki, rebusy
Kolorowanki
Zapraszamy do zabawy z kolorowankami zainspirowanymi kolekcją oraz infrastrukturą Muzeum Śląskiego. Ich autorką jest graficzka Barbara Pustelnik.
Poniżej kolorowanki. Zachęcamy do wydrukowania pliku i twórczej zabawy w zaciszu domowy:
- „Martwa natura z butelką” Zygmunta Waliszewskiego, pobudzająca wyobraźnię małych twórców do kreatywnego podejścia do przedmiotów codziennego użytku. Plik do pobrania TUTAJ.
- „Portret Panny Gordowskiej” Edwarda Wittiga, pozwalający bawić się kolorystyką ubrań wytwornej damy oraz otoczenia, w którym się ona znajduje. Plik do pobrania TUTAJ.
- Wieża szybu Warszawa II, czyli jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Muzeum Śląskiego, odwołujące się do kopalnianej przeszłości tego miejsca. Plik do pobrania TUTAJ.
- „Port Audierne w Bretanii” Jana Rubczaka (ok. 1912 r., płótno, olej, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach). Plik jest dostępny TUTAJ.
- „Powrót z balu” („Sanna”) Józefa Chełmońskiego (ok. 1879, płótno, olej, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach). Obraz powtarza, z niewielkimi zmianami, kompozycję z 1873 roku, znaną pod takim samym tytułem (alternatywnie jako „Dziewczyna w saniach”). Oba dzieła zaliczają się do najlepszych z tamtego okresu twórczości malarza. Plik jest dostępny TUTAJ.
- „Pożegnanie z pracownią” Jacka Malczewskiego, (ok. 1913, płótno, olej, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach). Jest to autoportret malarza w towarzystwie Parek, boginek losu, z których jedna (po prawej, na drugim planie) ma twarz Marii Balowej, muzy malarza. Plik jest dostępny TUTAJ.
Cześć kolorowanek jest dostępnych w firmie książek wydanej przez Muzeum Śląskie, które są dostępne do kupienia TUTAJ, a wizerunek oryginałów jest dostępny na stronie Muzeum Śląskiego w wyszukiwarce zbiorów. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia, w którym znajdziemy największe dzieła mistrzów polskiego malarstwa od 1800 roku, twórców współczesnych, a także artystów nieprofesjonalnych. Wyszukiwarka zbiorów jest nie lada gratką również dla wielbicieli fotografii oraz obiektów archeologicznych, etnologicznych, jak i z zakresu scenografii. Zbiory są na bieżąco aktualizowane, a interesujące nasz eksponaty możemy znaleźć według kryteriów zawierających nazwę kolekcji oraz m.in. typ obiektu, datę, miejsce powstania i pochodzenia, materiał /surowiec i technikę, nazwisko twórcy oraz hasło przedmiotowe.
Rebusy, wykreślanki
Naszych najmłodszych odbiorców zapraszamy do pobierania i wspólnego rozwiązywania rebusów i zagadek przygotowanych przez naszą graficzkę Ludwikę Mach.
Krzyżówki
Zachęcamy do rozwiązywania krzyżówek z Muzeum Śląskim, a także wzięcia udziału w konkursach organizowanych na koncie Muzeum Śląskiego na portalu społecznościowym Facebook.