Lekcje na wystawie czasowej „Głusza”
W roku szkolnym 2022/2023 proponujemy lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych.
INFORMACJE PODSTAWOWE:
- Maksymalna liczba uczniów w grupie – 25
- Cena: 9 zł/os.
- Zajęcia prowadzone są od środy do piątku
REZERWACJA ZAJĘĆ:
- telefonicznie (tel. 32 77 99 382), mailowo (lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl), poprzez formularz kontaktowy na dole strony
- prosimy o dokładne ustalenie terminu zajęć oraz podanie informacji o liczebności grupy i adresu kontaktowego wraz z numerem telefonu i nazwiskiem nauczyciela lub opiekuna
- pojawiając się w kasie Muzeum z grupą, należy podać temat zarezerwowanych zajęć
- do wybranych lekcji muzealnych przygotowane zostały materiały przetłumaczone na język ukraiński. Prosimy o poinformowanie podczas zapisów jeśli w danej grupie szkolnej są uczniowie z Ukrainy.
- Lekcje dla klas 1-3
„Głusza. Planeta X”
Podróż do świata języków, gestów, alfabetów, zmysłów i kodów wprowadza dzieci w świat różnorodności. Na tym tle odkrywają język migowy, kulturę i sztukę Głuchych. Zajęcia mają charakter interaktywny w przestrzeni wystawy. Dzieci pracują w grupach, wykorzystując multimedia, wykonując zadania pobudzające myślenie abstrakcyjne i ćwiczenia motoryki małej. Zajęcia uczą otwartości na różnorodne formy porozumiewania się.
- Lekcje dla klas 4-6
„Głusza. Zakoduj to”
Zajęcia w przestrzeni interaktywnej wystawy, których celem jest przybliżenie różnych form komunikacji, języków oraz kultury Głuchych i języków migowych. W trakcie zajęć dowiadujemy się czym jest język, jak powstają kody i dlaczego nie są językami, czym różni się język gestów od języka migowego. Projektując kody, bawiąc się alfabetami, słowami, gestami i znakami uczestnicy poznają świat kultury i sztuki Głuchych. Zajęcia rozwijają myślenia abstrakcyjne, uczą otwartości i współpracy w zróżnicowanym środowisku językowym.
- Lekcje dla klas 7-8
„Głusza. Dogadaj się ”
Zajęcia mają na celu zapoznanie z wystawą przez aktywne uczestnictwo, otwarcie na różne formy komunikacji za pomocą słów, gestów, a także multimediów. W trakcie zajęć uczniowie mogą używać smartfonów przy współpracy z prowadzącym. W trakcie zajęć uczymy się o współczesnej różnorodności komunikacji- języku mówionym, jego formach zapisu, językach migowych, ich formach zapisów oraz nowych technologiach, które pomagają nam realizować cele społeczne. Aktywny udział oraz bogaty materiał zaprezentowany na wystawie pomaga zrozumieć sztukę i kontekst społeczny mniejszości językowo-kulturowej Głuchych. Zajęcia uzupełniając wiedzę za zakresu wiedzy o kulturze, historii sztuki, wiedzy o społeczeństwie.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Opłata za wykłady oraz lekcje i warsztaty w salach wystawowych – 9 zł od ucznia. Opłata nie obejmuje zwiedzania wystaw niewchodzących w skład programu lekcji. Wpłaty dokonuje się w kasie muzeum, istnieje możliwość wystawienia faktury.
Prosimy pamiętać, że:
- maksymalna liczba uczniów w grupie – 25
- w zajęciach uczestniczy 1 klasa
- grupa spóźniona ponad 15 min. może nie móc skorzystać z lekcji; nie ma też możliwości rozpoczynania zajęć przed wyznaczoną godziną
- prosimy o poinformowanie w przypadku rezygnacji
- okrycia wierzchnie oraz wszelkie torby i plecaki należy zostawić w szatni
UWAGA!
- Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi.
- Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach i Centrum Scenografii Polskiej jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Muzeum Śląskiego.
FORMULARZ KONTAKTOWY: