Przedszkola i klasy I-III

W roku szkolnym 2020/2021 proponujemy lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych.

INFORMACJE PODSTAWOWE:

• Maksymalna liczba osób: 25
  • Cena: 7 zł/os.
  • Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00

REZERWACJA ZAJĘĆ:

• telefonicznie (tel. 32 213 08 36, kom. 690 455 949), mailowo (lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl), poprzez formularz kontaktowy na dole strony
  • prosimy o dokładne ustalenie terminu zajęć oraz podanie informacji o liczebności grupy i adresu kontaktowego wraz z numerem telefonu i nazwiskiem nauczyciela lub opiekuna
  • z myślą o grupach szkolnych kasa biletowa otwarta jest od godz. 9.45
  • pojawiając się w kasie Muzeum z grupą, należy podać temat zarezerwowanych zajęć

TEMATY ZAJĘĆ:

• Baśnie śląskie

Czas trwania: 45 min

Miejsce: Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Słowa klucze: region – kultura – kopalnia – baśnie

Kogo można spotkać wśród węglowych skał w kopalni? Co znajduje się w podwodnym pałacu Utopka? Jaka jest tajemnica Meluzyny?

Uczestnicy zajęć przenoszą się w świat wyobraźni i wsłuchują w śląskie baśnie czytane i opowiadane przez edukatora. Dzięki oddziaływaniu przestrzeni – zajęcia odbywają się w otoczeniu obrazów przedstawiających krajobraz i kulturę regionu – na wiele sposobów poznają tradycyjne opowieści z regionu, na przykład o Skarbniku, Utopku i Meluzynie. Pod koniec zajęć każde z dzieci wykonuje ilustrację do usłyszanej baśni.

Zajęcia uzupełniające przy realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego: III.6, IV.3, IV.8*. Zajęcia uzupełniające przy realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.1.3, I.3.3, III.1.9, V.2.8*.

• Programowanie lalki. Ali Bunsch z kolekcji Centrum Scenografii Polskiej

Czas trwania: 45 min

Dla kogo: przedszkola, klasy 1-3

Miejsce: budynek Centrum Scenografii Polskiej

Słowa klucze: scenograf, scena, teatr, lalka

Czym zajmuje się scenograf? Co może znaleźć się na scenie? Jak zaprojektować lalkę? Czym się różni kukła od pacynki?

Podczas lekcji na wystawie czasowej, dzieci będą miały okazję poznać trudne słowa jakimi są: scenograf czy scenografia. Poznają różne typy lalek, które wykonane zostały specjalnie na potrzeby aktywnego zwiedzania wystawy. Dowiedzą się również jakie materiały są potrzebne do stworzenia lalki oraz porównają je z projektami rysunkowymi i malarskimi prezentowanymi na wystawie.

Na koniec dzieci otrzymają zestawy do samodzielnego wykonania prostej lalki, do zrobienia w szkole lub w domu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Opłata za wykłady oraz lekcje i warsztaty w salach wystawowych – 7 zł od ucznia. Opłata nie obejmuje zwiedzania wystaw niewchodzących w skład programu lekcji. Wpłaty dokonuje się w kasie muzeum, istnieje możliwość wystawienia faktury.

Prosimy pamiętać, że:

• maksymalna liczba uczniów w grupie – 25
  • w zajęciach uczestniczy 1 klasa
  • grupa spóźniona ponad 15 min. może nie móc skorzystać z lekcji; nie ma też możliwości rozpoczynania zajęć przed wyznaczoną godziną
  • prosimy o poinformowanie w przypadku rezygnacji
  • okrycia wierzchnie oraz wszelkie torby i plecaki należy zostawić w szatni

UWAGA!

• Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi.
  • Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach i Centrum Scenografii Polskiej jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Muzeum Śląskiego.

FORMULARZ KONTAKTOWY: