Przedszkola i klasy I-III

W roku szkolnym 2017/2018 proponujemy lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych.

Zapraszamy do korzystania z nowych tematów zajęć dla szkół podstawowych w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ciekawa scenografia i interaktywne działania prowadzą nas przez pięć kontynentów, przybliżają ich kulturę, przyrodę, a przy okazji zapoznają ze światem powieści Alfreda Szklarskiego.

INFORMACJE PODSTAWOWE

• Maksymalna liczba osób: 25
  • Cena: 7 zł/os
  • Zajęcia dla grup szkolnych prowadzone są od wtorku do piątku od godz. 10.00

OFERTA

• A zaczęło się od ziarna

Co można zrobić z ziemniaka? Jak długą drogę musiała przebyć herbata, aby trafiła do filiżanki? W czasie lekcji dzieci zobaczą pierwsze narzędzia rolnicze, dowiedzą się skąd pochodzą poszczególne ziarna, owoce, warzywa i dowiedzą się jak ważne role odegrały dla człowieka.

• Zabawa z obrazami

Zajęcia poprzez zabawę (puzzle, kolorowanki) wprowadzają w tematykę malarstwa. Dzieci dowiadują się, czym jest portret, co może być elementem martwej natury oraz pejzażu, uczą się opowiadać o obrazach. Prowadzący zachęca młodych odbiorców do wnikliwego oglądania. W trakcie zajęć dzieci odwiedzają Galerię sztuki polskiej 1800–1945. Całość zakończona jest pracą plastyczną – kolorowankami zaprojektowanymi na podstawie zbiorów Muzeum Śląskiego.

• Czym jest obraz?

Na czym może być namalowany obraz? Z czego niegdyś robiono farby? Jak dobiera się ramy? Na te i inne pytania poszukamy wspólnie odpowiedzi podczas zajęć przybliżających proces powstawania obrazu. W ich trakcie uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z materiałami, z których powstaje obraz malowany w technice olejnej. Edukator omawia wszystkie etapy powstawania obrazu, prezentując materiały (płótna, podobrazia, pędzle, farby, ramy). Spotkanie zakończone jest pracą plastyczną.

• Abstrakcja, co to takiego?

Czy obraz może nic nie przedstawiać? Jakie znaczenie ma w obrazach kolor i kształt? Podczas zajęć dzieci dowiadują się, czym jest abstrakcja. Do każdego rodzaju abstrakcji przygotowana jest zabawa plastyczna rozwijająca wyobraźnię. W trakcie zajęć dzieci odwiedzają Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, gdzie uczą się opowiadać o obrazach, budować system skojarzeń, wyrażać swoją opinię na temat malarstwa.

• Baśnie śląskie

Kto to jest Utopiec, jak wygląda i co znajduje się w jego podwodnym pałacu? Jaka jest tajemnica Meluzyny? Na te i inne pytania dzieci spróbują znaleźć odpowiedź, zwiedzając Galerię plastyki nieprofesjonalnej. W trakcie zajęć poznają baśnie śląskie oraz tworzą do nich własne ilustracje.

• ABC teatru

Czego nie widzimy na scenie? Co jest z tyłu dekoracji? Kim są reżyser, scenograf, inspicjent, aktor? Czy w teatrze sukienka to ubranie, a krzesło to mebel? Co to jest znak teatralny i widowisko Edukacyjna opowieść o teatrze dla najmłodszych widzów dostosowana treścią do wieku oraz doświadczeń związanych z teatrem i połączona z praktycznymi warsztatami tworzenia kostiumu, scenografii, maski.

• W 60 minut dookoła świata

Gdzie żyją leniwce? Co to jest tajga? Kto mieszkał w tipi? Podczas zajęć dzieci odbędą podróż przez pięć kontynentów, w trakcie której zobaczą, jak wyglądała wioska Masajów, nauczą się indiańskiej mowy znaków i rozwiążą jakuckie zagadki. Zadania realizowane w przestrzeni edukacyjnej pozwolą dzieciom nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale również uczyć się wzajemnego szacunku, rozwijać kreatywność oraz otworzyć się na różnorodność kulturową świata.

• Opowieści z krańców świata

W niezwykłej scenerii przestrzeni „Na tropie Tomka” dzieci wysłuchają mitów i opowieści, pochodzących z odległych zakątków świata. Dowiedzą się, jak różne ludy wyobrażały sobie stworzenie człowieka czy też objaśniały sobie zjawiska przyrodnicze. Poznają na przykład kilka historii o powstaniu mrówkojada, a także aborygeńskie mity o Czasie Snu. Uczestnicy będą się mogli wykazać fantazją i kreatywnością przy wymyślaniu zakończeń opowieści i tworzeniu własnych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Opłata za wykłady oraz lekcje i warsztaty w salach wystawowych – 7 zł od ucznia. Opłata nie obejmuje zwiedzania wystaw niewchodzących w skład programu lekcji. Wpłaty dokonuje się w kasie muzeum, istnieje możliwość wystawienia faktury. Zajęcia dla grup szkolnych prowadzone są od środy do piątku od godz. 10.00.

Prosimy pamiętać, że:

• maksymalna liczba uczniów w grupie – 25
  • w zajęciach uczestniczy 1 klasa
  • grupa spóźniona ponad 15 min. może nie móc skorzystać z lekcji; nie mamy też możliwości rozpoczynania zajęć przed wyznaczoną godziną
  • prosimy o poinformowanie w przypadku rezygnacji
  • okrycia wierzchnie oraz wszelkie torby i plecaki należy zostawić w szatni

Rezerwacja zajęć

• telefonicznie lub osobiście w Dziale Edukacji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00, tel. 32 213 08 29, 32 213 08 60, 32 77 99 319, 32 77 99 316
  • rezerwacji na wszystkie zajęcia można dokonać najpóźniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem
  • prosimy o dokładne ustalenie terminu zajęć oraz podanie informacji o liczebności grupy i adresu kontaktowego wraz z numerem telefonu i nazwiskiem nauczyciela lub opiekuna

UWAGA!

• Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi.
  • Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach i Centrum Scenografii Polskiej jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Muzeum Śląskiego i CSP.

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1