Przedszkola i klasy I-III
W roku szkolnym 2022/2023 proponujemy lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych.
INFORMACJE PODSTAWOWE:
- Maksymalna liczba uczniów w grupie – 25
- Cena: 9 zł/os.
- Zajęcia prowadzone są od środy do piątku
REZERWACJA ZAJĘĆ:
- telefonicznie (tel. 32 77 99 382), mailowo (lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl), poprzez formularz kontaktowy na dole strony
- prosimy o dokładne ustalenie terminu zajęć oraz podanie informacji o liczebności grupy i adresu kontaktowego wraz z numerem telefonu i nazwiskiem nauczyciela lub opiekuna
- pojawiając się w kasie Muzeum z grupą, należy podać temat zarezerwowanych zajęć
- do wybranych lekcji muzealnych przygotowane zostały materiały przetłumaczone na język ukraiński. Prosimy o poinformowanie podczas zapisów jeśli w danej grupie szkolnej są uczniowie z Ukrainy.
TEMATY ZAJĘĆ:
- W 60 minut dookoła świata
Czas trwania: około 1 godz.
Miejsce: przestrzeń edukacyjna” Na tropie Tomka”
Słowa klucze: podróż – odkrywanie świata – kultura
Gdzie rośnie pieprz? Kto żyje w tipi? Czy sny mogą być prawdziwe? Odpowiedzi można odnaleźć w zabytkowym budynku stolarni, skąd trafimy do świata niezwykle poczytnych powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, w którym odkrywamy świat za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Dzieciom, które staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, w poszukiwaniach pomoże edukator.
Grupy zorganizowane zapraszamy do zwiedzania połączonego z zajęciami edukacyjnymi od wtorku do piątku w godzinach 10.30 i 13.00.
- Zabawa z obrazami
Czas trwania: około 1 godz.
Miejsce: Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945
Słowa klucze: dzieło sztuki — portret — pejzaż — martwa natura
Czym różni się portret od autoportretu? Czy rekwizyty mówią nam coś o osobie portretowanej? Czy można namalować pejzaż w mieście? Czy kwiaty mogą znaleźć się na obrazie z martwą naturą?
Zajęcia poprzez zabawę wprowadzają w tematykę malarstwa. Ich celem jest przybliżenie uczestnikom podstawowych gatunków malarskich. Rozmowom przy dziełach sztuki o różnorodnej tematyce towarzyszą aktywności takie jak układanie puzzli z dziełami sztuki i kolorowanie wybranych reprodukcji ze zbiorów muzeum.
Zajęcia wspierają przedszkola w budowaniu osiągnięć dzieci: II.1, IV.1, IV.8-9.* Zajęcia wspierają realizację treści nauczania na pierwszym etapie edukacyjnym: II. 1.1.1-3, V.1.1, V.3.2.*
- Co artysta miał na myśli?
Czas trwania: około godziny
Miejsce: wystawa czasowa „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”
Jakich przedmiotów można użyć do stworzenia obrazu? Co inspiruje artystów współczesnych? Czy stare drzwi, pralka lub lodówka mogą być prezentowane na wystawie muzealnej?
Poprzez zabawę i kreatywne ćwiczenia, uczestnicy poznają wybrane dzieła z czasowej wystawy sztuki współczesnej „Poza Edenem”. Dzieci dowiedzą się, co stanowiło inspirację dla artystów, którzy tworzyli swoje prace na desce, płótnie czy papierze – ale czy tylko na takich materiałach? Podczas lekcji poznamy najciekawsze dzieła, które powstały przy użyciu nietypowych przedmiotów i spróbujemy wspólnie rozwikłać zagadkę – „Co artysta miał na myśli?”.
- Baśnie śląskie
Czas trwania: około 1 godz.
Miejsce: Galeria plastyki nieprofesjonalnej
Słowa klucze: region – kultura – kopalnia – baśnie
Kogo można spotkać wśród węglowych skał w kopalni? Co znajduje się w podwodnym pałacu Utopka? Jaka jest tajemnica Meluzyny?
Uczestnicy zajęć przenoszą się w świat wyobraźni i wsłuchują w śląskie baśnie czytane i opowiadane przez edukatora. Dzięki oddziaływaniu przestrzeni – zajęcia odbywają się w otoczeniu obrazów przedstawiających krajobraz i kulturę regionu – na wiele sposobów poznają tradycyjne opowieści z regionu, na przykład o Skarbniku, Utopku i Meluzynie. Pod koniec zajęć każde z dzieci wykonuje ilustrację do usłyszanej baśni.
Zajęcia uzupełniające przy realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego: III.6, IV.3, IV.8*. Zajęcia uzupełniające przy realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.1.3, I.3.3, III.1.9, V.2.8*.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
W trosce o państwa zdrowie zajęcia oraz zasady korzystania z zajęć grupowych zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Prosimy jednocześnie o zapoznanie się z regulaminem.
Opłata za wykłady oraz lekcje i warsztaty w salach wystawowych – 9 zł od ucznia. Opłata nie obejmuje zwiedzania wystaw niewchodzących w skład programu lekcji. Wpłaty dokonuje się w kasie muzeum, istnieje możliwość wystawienia faktury.
Prosimy pamiętać, że:
- maksymalna liczba uczniów w grupie – 25
- w zajęciach uczestniczy 1 klasa
- grupa spóźniona ponad 15 min. może nie móc skorzystać z lekcji; nie ma też możliwości rozpoczynania zajęć przed wyznaczoną godziną
- prosimy o poinformowanie w przypadku rezygnacji
- okrycia wierzchnie oraz wszelkie torby i plecaki należy zostawić w szatni
UWAGA!
- Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi.
- Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach i Centrum Scenografii Polskiej jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Muzeum Śląskiego.
FORMULARZ KONTAKTOWY: