Warsztaty dla nauczycieli
Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji. Liczba osób w grupie uzgadniana jest z osobą prowadzącą. Warsztaty realizowane są od środy do piątku.
Koszt: 7 zł od uczestnika.
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Tematy:
- Język sztuki. Analiza polskiego malarstwa XIX wieku
- Język sztuki. Analiza sztuki polskiej powstałej po 1945 roku
Zajęcia warsztatowe poświęcone analizie wybranych dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Historycy sztuki przedstawią na nich schemat przeprowadzania analizy dzieła sztuki. Wskażą, na co zwrócić szczególną uwagę, które informacje są kluczowe, jak daleko może być posunięta interpretacja. Zajęcia w części praktycznej pozwolą na aktywne włączanie się w omawianie dzieł, a chętni będą mieli możliwość przeprowadzenia analizy samodzielnie. Zostanie przybliżona twórczość artystów, których nazwiska można znaleźć w podręcznikach szkolnych, ale też mniej znanych, a bardzo ważnych dla rozwoju sztuki.
Na podstawie wybranych obrazów będzie można wspólnie zastanowić się nad treścią dzieł, kontekstem epoki, w której obraz powstał, i jego powiązaniami z innymi dziedzinami sztuki. Warsztaty obejmują też analizę kolorystyki, kompozycji, środków wyrazu artystycznego.
Rezerwacja: mailowo: oswiata@muzeumslaskie.pl lub telefonicznie: tel. 32 77 99 316, 32 21 30 860, 32 21 30 829.
- Rusz sztukę. Warsztaty instruktorskie
Rezerwacja – mailowo: oswiata@muzeumslaskie.pl lub telefonicznie: tel. 32 213 08 18.
Celem warsztatów jest rozwój kompetencji w zakresie aktywnej pracy z dziełem sztuki podczas zajęć o charakterze integracyjnym. Punktem wyjścia do pracy warsztatowej są wybrane dzieła z kolekcji Muzeum Śląskiego. Zajęcia mają charakter autorski. Wykorzystywane w ćwiczeniach metody, np. metoda ruchu rozwijającego Veroniki Sherborne, uzupełniane są o aktywności plastyczne, ćwiczenia z audiodeskrypcji, komunikacji pantomimicznej, orientacji przestrzennej oraz ekspresji ciała. Program może być zindywidualizowany pod kątem oczekiwań danej grupy. Szczegóły ustalane są bezpośrednio z osobą prowadzącą warsztaty. Zajęcia polecane dla praktyków zajmujących się edukacją włączającą lub chcących rozwinąć wiedzę w tym zakresie.