„Wokół zimowych świąt”. Program towarzyszący świątecznej prezentacji szopek

• „Wokół zimowych świąt. Katolicyzm” – spotkanie dla dorosłych

28.12.2018, godz. 16:00 – 17:30, wystawa świąteczna w budynku CSP, bilety: 1 zł (do kupienia w systemie biletowym lub w kasach muzeum) – KUP BILET

Narodziny i dzieciństwo Jezusa to temat w Ewangeliach kanonicznych ledwie wspomniany. Może dlatego obrosły tyloma legendami, pasjonującymi opowieściami o cudach i niezwykłych wydarzeniach towarzyszących Jezusowi już od pierwszych chwil na Ziemi. Te historie posłużą jako kanwa oprowadzania po świątecznej wystawie w Muzeum Śląskim. To nie są bajki dla dzieci, z dzisiejszej perspektywy mogą się wydać naiwne czy okrutne. Sceneria świątecznych szopek, będzie doskonałym tłem do wysłuchania tych mało znanych opowieści.

Prowadzenie – Beata Grochowska

• „Wokół zimowych świąt. Judaizm” – spotkanie dla dorosłych

29.12.2018, godz. 15:00 – 16:30, sala edukacyjna A, bilety: 1 zł (do kupienia w kasach muzeum) – KUP BILET

Dlaczego Chanuka jest nazywana Świętem Świateł? Jak wygląda chanukowa lampa? Dlaczego świąteczne potrawy przygotowywane są na oliwie?  O Chanuce w żydowskiej tradycji porozmawiamy z judaistką i członkinią Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce – dr Zofią Kusztal. W ramach wydarzenia samodzielne zwiedzanie wystawy świątecznej w budynku CSP.

• „Wokół zimowych świąt. Prawosławie” – spotkanie dla dorosłych

05.01.2019, 15:00-16:30, sala edukacyjna A, bilety: 1 zł (do kupienia w kasach muzeum) – KUP BILET

Dlaczego prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest w styczniu? Jak wygląda bożonarodzeniowa ikona? Czym różni się prosfora od opłatka? Na temat bożonarodzeniowej tradycji opowie nam proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu  – ks. dr Mikołaj Dziewiatowski. W ramach wydarzenia samodzielne zwiedzanie wystawy świątecznej w budynku CSP.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo