Zajęcia w ogrodzie społecznym i na terenie zewnętrznym
W roku szkolnym 2021/2022 proponujemy lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych.
- Rośliny wokół nas
Dla kogo: zajęcia dla 1-8 klasy szkoły podstawowej
Czas trwania: 45 min. – 1 godz.
Miejsce: teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego
Tematy: ogród, ekologia, natura, kultura
Uwaga: Zajęcia odbywają się w roku szkolnym w dogodnych warunkach pogodowych w miesiącach: wrzesień–październik oraz marzec–czerwiec.
Dlaczego kocimiętka rośnie przy muzeum? Skąd się biorą maki polne na skarpie? Czy trawnik lubi być deptany? Co to jest ogród sensoryczny? Na te i inne pytania będzie można poznać odpowiedź podczas spotkania w ogrodzie społecznym przy muzeum. Na koniec zajęć zaprosimy uczestników do dopasowanych do pory roku działań warsztatowych.
- Potężne drzewa
Dla kogo: zajęcia dla 4-8 klasy szkoły podstawowej
Czas trwania: 45 min. – 1 godz.
Miejsce: teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego
Dlaczego niektóre drzewa nazywamy pionierskimi? Którym przepisywano tradycyjnie wielką moc? I czy drzewa mogą uratować świat? O niezwykłej roli drzew w naszym życiu porozmawiamy podczas zajęć w ogrodzie społecznym. Uczestnicy pod okiem edukatora będą kolejno wykonywać zadania ukazujące miejsce drzew w świecie przyrody i kultury.
Zajęcia plenerowe, z możliwością przeniesienia do sali edukacyjnej po wcześniejszym ustaleniu.