Zajęcia w ogrodzie społecznym i na terenie zewnętrznym

W roku szkolnym 2020/2021 proponujemy lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych.

• Z łąki i ogrodu

Dla kogo: warsztaty wakacyjne dla półkolonii
Czas trwania: 45 min. – 1 godz.
Miejsce: teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego
Tematy: ogród, ekologia, natura

Jakie kolory ma łąka?  Czy ogrody działają na nasze zmysły? I co rośnie w muzealnym ogrodzie społecznym?

Zapraszamy grupy półkolonijne na spacer po terenie zielonym Muzeum Śląskiego, podczas którego poprzez pobudzające wyobraźnię zabawy dowiemy się więcej o relacjach łączących przyrodę i człowieka. W części warsztatowej uczestnicy spotkania będą mieli okazję wcielić się w ogrodników i samodzielnie posadzić jedną z roślin, które można spotkać na muzealnych rabatach.

W razie przewidywanego deszczu i po wcześniejszym uzgodnieniu jest możliwość przeniesienia zajęć do sali edukacyjnej.

• Rośliny wokół nas

Dla kogo: zajęcia dla 1-8 klasy szkoły podstawowej
Czas trwania: 45 min. – 1 godz.
Miejsce: teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego
Tematy: ogród, ekologia, natura, kultura

Uwaga: Zajęcia odbywają się w roku szkolnym w dogodnych warunkach pogodowych w miesiącach: wrzesień–październik oraz marzec–czerwiec.

Dlaczego kocimiętka rośnie przy muzeum? Skąd się biorą maki polne na skarpie? Czy trawnik lubi być deptany? Co to jest ogród sensoryczny? Na te i inne pytania będzie można poznać odpowiedź podczas spotkania w ogrodzie społecznym przy muzeum. Na koniec zajęć zaprosimy uczestników do dopasowanych do pory roku działań warsztatowych.

• Tajemnice pszczelego ula

W ramach zajęć można zajrzeć do ula i poznać proces powstawania miodu. Uczestnicy mogą zobaczyć, jak wygląda pszczela królowa i dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest zapylanie roślin. Zapewniamy stroje pszczelarskie, przeszkolenie oraz materiały edukacyjne.

Informacje podstawowe:

• Cena: 225 zł od grupy
  • Maksymalna liczba osób w grupie: 15
  • Zajęcia dla grup prowadzone są w czwartki po wcześniejszej rezerwacji

Informacje dla opiekunów i organizatorów

• Warsztaty odbywają się przy ulach, w pasiece położonej na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1.
  • Zajęcia odbywają się przy otwartych ulach, a dzieci uczestniczą w typowych pracach pszczelarskich z udziałem żywych owadów ( tj. pszczoły). Organizator zapewnia stroje ochronne oraz przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa.
  • W związku ze specyfiką warsztatów, które polegają na pracach pszczelarskich uprasza się opiekunów o pouczenie dzieci o właściwym i odpowiedzialnym zachowaniu w trakcie warsztatów. W szczególności niedopuszczalne jest sprzeczanie się z rówieśnikami, wyrywanie narzędzi, samowolne wkładać rąk do uli oraz dręczenie i zabijanie owadów. Zajęcia opierają się na pracy z żywymi stworzeniami, stąd prosimy o uczulenie dzieci aby zachowywały się w sposób spokojny, niegwałtowny i delikatny.

Sprawy organizacyjne:

• Warsztaty trwają ok. 1 godziny zegarowej
  • Prosimy o przyniesienie własnych bluz z długim rękawem i długich spodni
  • Przed warsztatami prosimy o wypełnienie oświadczeń dostępnych na dole strony. Należy je pobrać ze strony muzeum, wypełnić i oddać w kasie w Holu Centralnym na 10 minut przed warsztatami
  • Uczestnicy bez wypełnionych oświadczeń, a w wypadku osób niepełnoletnich oświadczeń i zgód opiekunów nie będą mogli uczestniczyć w warsztatach

UWAGA! Osoby bez wypełnionych oświadczeń o uczuleniu (w wypadku osób niepełnoletnich oświadczeń i zgód rodziców) nie będą mogły uczestniczyć w warsztatach.

Pliki do pobrania: