Zajęcia w ogrodzie społecznym i na terenie zewnętrznym

W roku szkolnym 2020/2021 proponujemy lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych.

• Rośliny wokół nas

Dla kogo: zajęcia dostosowywane są do wieku uczestników
Czas trwania: około 1 godz.
Miejsce: teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego
Tematy: ogród, rośliny , ekosystem
Uwaga: Zajęcia odbywają się jedynie w dogodnych warunkach pogodowych w miesiącach: wrzesień–październik oraz marzec–czerwiec.

Dlaczego kocimiętka rośnie przy muzeum? Skąd się biorą maki polne na skarpie? Czy trawnik lubi być deptany? Co to jest ogród sensoryczny? Na te i inne pytania będzie można poznać odpowiedź podczas spotkania w ogrodzie społecznym przy muzeum. W trakcie spaceru porozmawiamy również o roślinach i ogrodach.

• Jak pokrzywa została muzealnym eksponatem

Dla kogo: zajęcia dostosowywane są do wieku uczestników
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Miejsce: teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego
Tematy: zielnik, rośliny, eksponat

Podczas zajęć prowadzonych w formie pokazu przedstawione zostaną poszczególne etapy tworzenia zielnika. Uczestnicy po zajęciach będą mogli samodzielnie wykonać tzw. składkę zielnikową. Porozmawiamy też o historii i roli zielników, w tym o zielnikach znajdujących się w zbiorach muzealnych.