Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny

Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny 1Muzeum Śląskie po raz kolejny bierze udział w akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się w dniach 15-17 marca 2019 r. Z tej okazji proponujemy wszystkim zwiedzającym zniżkę -50% na wszystkie bilety ze stałej oferty (za wyjątkiem abonamentu rocznego, biletu podarunkowego i biletu wspólnego).

Sprzedaż biletów na weekend 15-17 marca rusza 28 lutego. KUP BILET już dziś!

W ofercie specjalnej znajdą się bilety na:

6 WYSTAW STAŁYCH:

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do 1945 oraz Galeria sztuki polskiej po 1945. Dostępna jest także pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

WYSTAWY CZASOWE:

Jestem. Teresa Murak

Teresa Murak to artystka tworząca sztukę konceptualną. Od lat 70. XX wieku wyznacznikiem jej stylu jest tworzywo ulotne, np. rzeżucha, kiełkujące ziarna zboża, popiół czy podlegające destrukcji tkaniny. To przekłada się na charakter jej dzieł, które związane są z ziemią, naturą. Teresa Murak w swoich dziełach prowadzi prosty dialog, otwiera się na widza, którego zaprasza do współudziału w tworzeniu swoich prac. Jestem to autorskie spojrzenie na Śląsk, jego tożsamość. Krzyż zbudowany z 14 stalowych elementów, pokryty węglem kamiennym, to połączenie sfery ducha, sacrum i tego, co stało się symbolem prosperity, ale i przekleństwem dezindustrializacji, skażenia środowiska. Tytułowe Jestem podkreśla charakter dzieła – elementu procesu otwartego, do którego można powracać i kreować na nowo jako obraz myśli artysty i odbiorcy, który nadaje mu własne znaczenie.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA „NA TROPIE TOMKA”:

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.

BYZUCH U FERDYNANDA:

Kim był Ferdinand von Beym? Co zostało z dawnej KWK Katowice? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na Szybie Bartosz? Co kryje się w podziemiach Muzeum Śląskiego? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym wszystkim, i nie tylko, dowiecie się podczas Byzucha u Ferdynanda, czyli spaceru po Muzeum Śląskim z przewodnikiem. Na Byzuch u Ferdynanda w języku polskim zapraszamy gości indywidualnych w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00.

RAJZA PO MUZEUM:

Kim był Tadeusz Dobrowolski? Które kwiaty lubił najbardziej Stanisław Wyspiański? Czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był śląski „Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym wszystkim, i nie tylko, dowiecie się podczas Rajzy, czyli spaceru z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. Rajza jest idealnym wstępem do samodzielnego zwiedzania przestrzeni wystawienniczych. Na Rajzę w języku polskim zapraszamy gości indywidualnych w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.30.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo