Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny

Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny 2Muzeum Śląskie po raz kolejny bierze udział w akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się w dniach 15-17 marca 2019 r. Z tej okazji proponujemy wszystkim zwiedzającym zniżkę -50% na wszystkie bilety ze stałej oferty (za wyjątkiem abonamentu rocznego, biletu podarunkowego i biletu wspólnego).

Sprzedaż biletów na weekend 15-17 marca ruszy 28 lutego.

W ofercie specjalnej znajdą się bilety na:

6 WYSTAW STAŁYCH:

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do 1945 oraz Galeria sztuki polskiej po 1945. Dostępna jest także pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

WYSTAWY CZASOWE:

Jestem. Teresa Murak

Teresa Murak to artystka tworząca sztukę konceptualną. Od lat 70. XX wieku wyznacznikiem jej stylu jest tworzywo ulotne, np. rzeżucha, kiełkujące ziarna zboża, popiół czy podlegające destrukcji tkaniny. To przekłada się na charakter jej dzieł, które związane są z ziemią, naturą. Teresa Murak w swoich dziełach prowadzi prosty dialog, otwiera się na widza, którego zaprasza do współudziału w tworzeniu swoich prac. Jestem to autorskie spojrzenie na Śląsk, jego tożsamość. Krzyż zbudowany z 14 stalowych elementów, pokryty węglem kamiennym, to połączenie sfery ducha, sacrum i tego, co stało się symbolem prosperity, ale i przekleństwem dezindustrializacji, skażenia środowiska. Tytułowe Jestem podkreśla charakter dzieła – elementu procesu otwartego, do którego można powracać i kreować na nowo jako obraz myśli artysty i odbiorcy, który nadaje mu własne znaczenie.

Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków

Tematem wystawy archeologicznej jest mało znana historia udomowienia ssaków. Proces ten rozpoczął się około 40 tys. lat temu, kiedy człowiek podjął pierwsze próby oswojenia wilka – przodka dzisiejszego psa. Poznajemy pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza, krowa oraz świnia. Dowiadujemy się kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie wspomnianych dzikich gatunków, a także poznamy drogi, jakimi, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy. Uzupełnieniem opowieści jest prezentacja pozostałych ssaków udomowionych na świecie. Spośród 5500 gatunków człowiek zdołał udomowić zaledwie dziewiętnaście. W grupie prezentowanych eksponatów znajdują się elementy szkieletów zwierzęcych, wyroby z kości, skóry, naczynia i figurki pochodzące sprzed setek i tysięcy lat, posiadające znaczenie gospodarcze, kultowe, ale i łączące się ze sztuką czy rozrywką. Wystawa daje możliwości poznania pracy archeozoologów, badających zwierzęce szczątki kostne pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz stosowanych przez nich technik. Jest to pierwsza tego rodzaju wystawa w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce, której towarzyszy popularno-naukowa publikacja.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA „NA TROPIE TOMKA”:

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo