Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny

Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny 2Muzeum Śląskie po raz kolejny bierze udział w akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się w dniach 22-24 listopada 2019 r. Z tej okazji proponujemy wszystkim zwiedzającym zniżkę -50% na wszystkie bilety na wystawy ze stałej oferty (za wyjątkiem abonamentu rocznego, biletu podarunkowego i biletu wspólnego).

Sprzedaż biletów na weekend 22-24 listopada już w systemie online.

W ofercie specjalnej znajdą się bilety na:

6 WYSTAW STAŁYCH:

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do 1945 oraz Galeria sztuki polskiej po 1945. Dostępna jest także pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

WYSTAWY CZASOWE:

• Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle

Celem wystawy jest przedstawienie trudnego problemu roli kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia obydwu wojen światowych w tym procesie. Ekspozycja ma podkreślić pomijaną przez lata, rosnącą rolę kobiet w przemyśle. Kobiety od zawsze były obecne w procesie wydobycia minerałów, szczególnie w górnictwie węglowym, oraz we włókiennictwie, gdzie ich rola była tak powszechna, że uległa daleko idącej stereotypizacji.

• Counting memories. Chiharu Shiota

Artystka urodziła się w 1972 roku w japońskiej Osace. w swojej twórczości czerpie inspiracje z performansu oraz instalacji lat 70. XX wieku. Shiota jest autorką instalacji, w ramach których wypełnia przestrzenie galeryjne na całym świecie sieciami z nici, tworząc labirynty, wplatając rzeczy osobiste lub przedmioty codziennego użytku. Instalacja, którą przygotowała w Galerii jednego dzieła, będzie refleksją nad tym, co nas tworzy, oraz w jaki sposób nasze wspomnienia budują naszą tożsamość w kontekście Górnego Śląska. Instalacja zostanie otwarta podczas pierwszego dnia Biennale Industrii w Muzeum Śląskim.

• Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku

W każdej z form działalności powstańczej i plebiscytowej odnajdujemy kobiety. Kopały okopy, opatrywały rannych i opiekowały się nimi, wykonywały szeroko rozumiane prace biurowe, były kurierkami, obsługiwały telefony i telegrafy, prały, gotowały, sprzątały, szyły opaski, były tłumaczkami, a czasem nawet walczyły z bronią w ręku. To właśnie o nich opowiada ta wystawa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

• To co ukryte. Bartek Arobal Kocięba

W niektórych śląskich miastach dzieci zbierają magiczne zielone „kamienie” z zastygłym wzorem płynnych linii. To szlaka – odpad po wytopieniu rudy żelaza. Kamienie te uruchamiają wyobraźnię. Kierują uwagę ku temu, co pod powierzchnią, naznaczając odtąd percepcję poczuciem wertykalności, ruchu w głąb. Co jest niżej? Korzenie, szkielety, szczątki roślin, ciemne i czyste podziemne rzeki, skały, jaskinie, wydrążone korytarze, sztolnie, ludzie, duchy, skarby, ślady. Świadomość ruchu do wnętrza ziemi zmienia nasze postrzeganie czasu i obecności. To, co było kiedyś, wciąż tu jest – na tych samych współrzędnych mapy, tylko głębiej.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNĄ „NA TROPIE TOMKA”:

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.