Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny

Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny 2Muzeum Śląskie po raz kolejny bierze udział w akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się w dniach 5-7 października 2018. Z tej okazji proponuje w powyższym terminie wszystkim zwiedzającym udzielenie zniżki -50% na wszystkie bilety ze stałej oferty (za wyjątkiem abonamentu rocznego, biletu podarunkowego i biletu wspólnego).

Sprzedaż biletów na weekend 5-7 października rusza 19 września. Zapraszamy do zakładki KUP BILET.

W ofercie specjalnej znajdą się bilety na:

6 WYSTAW STAŁYCH:

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do 1945 oraz Galeria sztuki polskiej po 1945. Dostępna jest także pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

WYSTAWY CZASOWE:

Wystawa „Męska rzecz” podejmuje temat roli mężczyzny oraz znaczenia męskości w polskiej kulturze. Pokazuje, jak na przestrzeni wieków kształtował się stereotypowy, dominujący, powszechnie akceptowany wizerunek mężczyzny, jak zmieniało się pojęcie męskości i jak dziedzictwo poszczególnych epok kształtowało to stereotypowe postrzeganie w przypadku różnych grup społecznych. Przy pomocy oryginalnych rekwizytów, przedmiotów codziennego użytku, elementów garderoby i innych artefaktów, czyli „męskich rzeczy”, wystawa charakteryzuje społeczno-kulturowy kontekst kształtowania się takiego wzorca męskości.

Instalacja „[(.;,:?!–…)]” Mirosława Bałki to instalacja site specific przygotowana specjalnie z myślą o monumentalnej Galerii jednego dzieła. Odkrywanie instalacji odbywa się podczas wędrówki ciemnymi korytarzami o zmiennej i zróżnicowanej szerokości. Wchodząc w cudzysłów, który odróżnia sztukę od nie-sztuki, pokonujemy sferę nawiasu w nawiasie, mającą nas przygotować na obcowanie z nieznanym. Wreszcie zostajemy poddani działaniu kolejnych bodźców uruchamiających zmysły: dotyku, wzroku, równowagi oraz odczuwania ciepła i zimna.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA „NA TROPIE TOMKA”:

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.

WIEŻA WIDOKOWA:

Po zwiedzaniu bogactwa głębi Muzeum Śląskiego zachęcamy do spojrzenia na Katowice z innej perspektywy – z tarasu wieży widokowej o wysokości 40 metrów. Z dawnego szybu wyciągowego „Warszawa II” można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę miasta.

UWAGA! Działanie wieży uzależnione jest od warunków pogodowych.

BYZUCH U FERDYNANDA:

Elementami zwiedzania terenu siedziby Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury są zapoznanie się z historią muzeum i rewitalizacją dawnej kopalni „Ferdynand” (później „Katowice”), wjazd na wieżę widokową oraz prezentacja budynków pokopalnianych. Po spotkaniu z przewodnikiem jest przewidziane indywidualne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. Oferta jest dostępna w piątki o godz. 17.00 oraz w soboty i niedziele o godz. 11.00 i 16.00.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo