Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny

Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny 3Muzeum Śląskie po raz kolejny bierze udział w akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się w dniach 20-22 marca 2020 r. Z tej okazji proponujemy wszystkim zwiedzającym zniżkę -50% na wszystkie bilety na wystawy ze stałej oferty (za wyjątkiem abonamentu rocznego, biletu podarunkowego i biletu wspólnego).

Sprzedaż biletów na weekend 20-22 marca rusza 27 lutego. Zachęcamy do śledzenia zakładki KUP BILET.

W ofercie specjalnej znajdą się bilety na:

6 WYSTAW STAŁYCH:

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do 1945 oraz Galeria sztuki polskiej po 1945. Dostępna jest także pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

WYSTAWY CZASOWE:

Artystka urodziła się w 1972 roku w japońskiej Osace. w swojej twórczości czerpie inspiracje z performansu oraz instalacji lat 70. XX wieku. Shiota jest autorką instalacji, w ramach których wypełnia przestrzenie galeryjne na całym świecie sieciami z nici, tworząc labirynty, wplatając rzeczy osobiste lub przedmioty codziennego użytku. Instalacja, którą przygotowała w Galerii jednego dzieła, będzie refleksją nad tym, co nas tworzy, oraz w jaki sposób nasze wspomnienia budują naszą tożsamość w kontekście Górnego Śląska. Instalacja zostanie otwarta podczas pierwszego dnia Biennale Industrii w Muzeum Śląskim.

Wystawa zorganizowana z okazji 20-lecia Fundacji Sztuki Polskiej ING. Budowana od dwudziestu lat kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING gromadzi dzieła powstałe w ciągu ostatnich trzech dekad. Ten obszerny, choć w pewnym stopniu ograniczony zbiór reprezentuje zróżnicowanie polskiej sztuki.

Wystawa opiera się na najważniejszej w polskiej literaturze przedmiotu pozycji autorstwa Aleksandra Jackowskiego „Sztuka zwana naiwną”. Publikacja ta, mimo 25 lat od jej wydania, wciąż jest aktualna i najobszerniej wyjaśnia specyfikę i różnorodność opisywanego zjawiska. Ekspozycja ukazuje wpływ myśli autora na polskie kolekcje muzealne, a przede wszystkim na tworzenie kolekcji plastyki nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim.

Śląsk potrafi zadziwić pięknem architektury. Modernizm jest tu zaskakująco powszechny i Katowice z powodzeniem konkurują z bardziej pod tym względem znaną Gdynią. Kamienice secesyjne to dziś duma śląskich miast, które powszechnie je remontują, przywracając tym samym dawny splendor swych ulic. Gmachy śląskich ratuszy i pałace śląskiej arystokracji to przykłady nurtów historyzujących: neorenesansu czy neobaroku. Seans składa się z 48 slajdów ze zbiorów Muzeum Śląskiego, pochodzących z lat 1905-1944, które naszym zdaniem doskonale oddają miejsko-industrialny charakter naszego regionu.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNĄ „NA TROPIE TOMKA”:

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.