Mając świadomość, że język to nie tylko narzędzie komunikacji, ale sposób widzenia i rozumienia świata, tworzymy programy integracyjne dla osób słyszących i niesłyszących, wprowadzamy tłumaczenia na polski język migowy, współpracujemy z głuchymi artystami i działamy aktywnie na rzecz edukacji osób głuchych w zakresie sztuk wizualnych.
W 2017 roku dołączyliśmy jako partner do kolejnej edycji projektu „Encyklopedii Sztuki w Polskim Języku Migowym”, w ramach którego opracowywane są nieistniejące dotąd pojęcia dotyczące sztuk wizualnych. Filmy z objaśnieniami pojęć opracowanych w poprzednich edycjach można znaleźć na stronie Grupy Artystów Głuchych: Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym.
W przygotowaniu są warsztaty oraz kolejne filmy przybliżające pojęcia nawiązujące między innymi do dzieł z kolekcji sztuki polskiej Muzeum Śląskiego.
Wśród haseł, które w tym roku wzbogacą Encyklopedię Sztuki w PJM znajdą się m.in.: kurator, sztuka partycypacyjna, found footage, łącznie kolejnych 50.
Warsztaty organizowane w Muzeum Śląskim w Katowicach w 2018 roku:
- „Śląsk w sztuce artystów nieprofesjonalnych”
Prowadzenie spotkań w PJM Michał Justycki
Zapraszamy na wystawę stałą w Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej oraz warsztaty litografii.
- „Przestrzenie”
Prowadzenie spotkań w PJM Kinga Hołda
Zapraszamy na warsztaty fotograficzne, których tematem będzie przestrzeń. Zajęcia prowadzone są w otoczeniu zrewitalizowanych budynków byłej kopalni Katowice oraz nowoczesnych przestrzeni Muzeum Śląskiego.
Realizatorem projektu „Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym (PJM). Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł 2” jest Fundacja Kultury Bez Barier we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Osoba do kontaktu: Dagmara Stanosz, d.stanosz@muzeumslaskie.pl, t. 32 213 08 18, kom. 690 455 917
Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym
Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM. Powstaje w oparciu o Leksykon Grupy Artystów Głuchych we współpracy z GAG.
Naszym celem jest rozwijanie zainteresowania sztuką i kulturą w środowisku osób niesłyszących. Realizujemy warsztaty i oprowadzania w PJM w najważniejszych instytucjach kultury. Tworzymy też bazę wiedzy na temat sztuki w Polskim Języku Migowym tak, aby niesłyszący mieli łatwy dostęp do zagadnień, które mogą być trudne i zawiłe w języku polskim (definicje słownikowe, specjalistyczna terminologia). Projekt daje szansę niesłyszącym (dzieciom, młodzieży, ale też dorosłym) na poszerzanie wiedzy i podniesienie kompetencji kulturowych. Wypełnia poważną lukę w materiałach edukacyjnych w PJM.
Na liście dotychczas nagranych krótkich filmów-definicji (prawie 150!) znalazły się między innymi tak podstawowe pojęcia jak: kompozycja, fotografia, negatyw, faktura, ceramika, grafika, kolaż, rzeźba i inne. Ale też nieco bardziej skomplikowane jak np.: art.-brut, po-sztuka, hipperrealizm, unizm, neoplastycyzm, czy podstawowe kierunki, tendencje i zjawiska w sztuce: gotyk, renesans, barok, rokoko, secesja, historyzm, kubizm, konstruktywizm. Jak i sylwetki twórców: Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.
Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku. W kolejnych latach rozwijana z dotacji MKiDN we współpracy z różnymi instytucjami kultury: Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Artinfo.pl, pod patronatem Świata Ciszy. Od 2017 roku realizatorem Encyklopedii jest Fundacja Kultury bez Barier.
Realizatorem trzeciej edycji projektu Encyklopedia Sztuki w PJM. Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł 3 w 2018 roku jest Fundacja Kultury bez Barier. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna.
Partnerzy projektu: Grupa Artystów Głuchych GAG, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Śląskie w Katowicach, Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Labirynt w Lublinie, Artinfo.pl
Patronat medialny: Świat Ciszy, Artinfo.pl
Kurator projektu: Paulina Celińska
Facebook: Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym
e-mail: encyklopediapjm@gmail.com