
Wystawy stałe

Wystawy stałe
Siedziba Muzeum Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego jest połączeniem nowoczesności i tradycji. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Coś, co pozwoli odprężyć się po szkole/pracy, a także zapewni wiele atrakcji w weekend. Odwiedzając nas po raz pierwszy, warto zwiedzić nasze wystawy stałe.
- Czas zwiedzania : 2-3 godz.
- Koszt biletu: normalny: 24 zł, ulgowy: 16 zł
1
Na początek należy zejść na poziom -2 w budynku głównym. Wystarczy przejść przez bramkę i kupić bilet. Zaraz za kasami znajduje się GALERIA POLSKIEJ SZTUKI NOWOCZESNEJ 1800–1945. Uważa się ją za jedną z najbardziej reprezentatywnych galerii malarstwa polskiego XIX i XX stulecia w skali ogólnokrajowej. Obejmuje ona wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej tego okresu. Można tutaj znaleźć między innymi słynną „Pomarańczarkę”, a także dzieła Jacka Malczewskiego.
2
Idąc dalej odnajdziemy się w GALERII PLASTYKI NIEPROFESJONALNEJ. Twórczość ta jak żadna inna wiąże się z życiem i bezpośrednimi doświadczeniami artystów, którzy pokazują na obrazach swoje otoczenie, pracę, relacje z najbliższymi, sięgając też do podań i wspomnień.
3
Schodząc pochylnią w dół, można zobaczyć wydzieloną przestrzeń GALERII ŚLĄSKIEJ SZTUKI SAKRALNEJ. Ta wyjątkowa wystawa prezentuje skarby śląskiej sztuki sakralnej – rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z okresu gotyku i czasów nowożytnych.
4
Tuż obok można wejść przez bramę do kopalni „Katowice”, przenieść się w czasie i poznać historię Górnego Śląska na narracyjnej wystawie ŚWIATŁO HISTORII. GÓRNY ŚLĄSK NA PRZESTRZENI DZIEJÓW. W trakcie zwiedzania można zbierać ulotki, na których znajdują się ciekawostki dotyczące śląskiej kultury. Jest to największa, a zarazem najnowocześniejsza wystawa o Śląsku. Uznawana jest także za jedną z czołowych wystaw historycznych w polskich muzeach.