Weekend za pół ceny w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach to przestrzeń, w której jednocześnie można odpocząć wśród pięknej architektury, skorzystać z oferty wystawowej, spróbować pysznej kuchni i zobaczyć panoramę miasta z czterdziestometrowej wieży widokowej. W ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” jeśli odwiedzisz nas 9–11 marca, otrzymasz 50% zniżki na wszystkie bilety ze stałej oferty (zniżka nie dotyczy biletów rocznych oraz oferty łączonej).

Szczegółowe informacje na temat cen biletów znajdują się na stronie http://muzeumslaskie.pl/pl/bilety

WYSTAWA „ZACZĘŁO SIĘ OD ZIARNA… HISTORIA ROŚLIN UPRAWNYCH”

Wystawa „Zaczęło się od ziarna…”, inaugurująca działalność Muzeum Śląskiego w zrewitalizowanym budynku łaźni głównej, ukazuje dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin. Bohaterami ekspozycji uczyniliśmy rośliny użytkowe, które zmieniły oblicze świata. Najważniejszymi elementami ekspozycji są oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Zobaczymy również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin, takie jak tkaniny, talerze, sznury, instrumenty czy miotły, oraz współczesne produkty i przedmioty codziennego użytku. Wystawa daje możliwość poznania pracy i dorobku Działu Archeologii, w tym Pracowni Bioarcheologii. To także wypełnienie luki związanej z brakiem muzeów historii naturalnej w Polsce.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA „NA TROPIE TOMKA”

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.

BYZUCH U FERDYNANDA

Elementami zwiedzania terenu siedziby Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury są zapoznanie się z historią muzeum i rewitalizacją dawnej kopalni „Ferdynand” (później „Katowice”), wjazd na wieżę widokową oraz prezentacja budynków pokopalnianych. Po spotkaniu z przewodnikiem jest przewidziane indywidualne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. Oferta jest dostępna w piątki o godz. 17.00 oraz w soboty i niedziele o godz. 11.00 i 16.00.

JUSTYNA MATYSIAK I PAWEŁ WRÓBEL

W przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej znajdują się dwie ekspozycje czasowe. „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla” to zapadające w pamięć scenki rodzajowe rozgrywające się w Szopienicach czy Nikiszowcu. Wyrazista osobowość i charakterystyczne malarstwo sprawiły, że Wróbel jest stawiany w jednym rzędzie z Teofilem Ociepką i Erwinem Sówką.

Z kolei na twórczość Justyny Matysiak, jednej z najciekawszych przedstawicielek polskiego art brut, składają się rysunki wykonane cienkopisami z transparentnym tuszem. Artystka inspiruje się ilustracjami książkowymi, z których czerpie motywy graficzne. Przetwarzając je, wykonuje konturowe rysunki wypełnione drobnymi, zachodzącymi na siebie liniami.

FOTOPLASTYKON

Fotoplastykon to wynaleziona przez Charlesa Wheatstone’a maszyna do prezentacji fotografii stereoskopowych. Trójwymiarowe zdjęcia można oglądać w siedzibie Muzeum Śląskiego przy katowickim rynku.

6 WYSTAW STAŁYCH

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo