Wystawiony na scenie Teatru Miejskiego w Krakowie i wydany drukiem w 1903 roku, dramat „Bolesław Śmiały” był skomponowany przez artystę w każdym szczególe. Niezwykła, totalna wyobraźnia Wyspiańskiego ogarniała swoim zasięgiem zarówno świat przedstawiony utworu, jak i scenografię, choreografię, kostiumy do pamiętnego spektaklu. Zachowała się do dziś część projektów i obiektów, między innymi cykl rysunków „lalek bolesławowskich”. Sportretowany aktor – Andrzej Mielewski – wcielił się w rolę Rapsoda, wiejskiego grajka zwanego często lirnikiem, którego utożsamiano z ludowym wieszczem. Trzymany przezeń instrument – lira korbowa – już wcześniej został wykorzystany w obrazie „Wernyhora” przez Jana Matejkę. Później lirników przedstawiali także Teodor Axentowicz i Leon Wyczółkowski.