Czasowa

10. Triennale Grafiki Polskiej

#

Muzeum Śląskie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zapraszają na święto grafiki. Raz na trzy lata zdarza się okazja, by zobaczyć, jak ewoluuje polska grafika i zapoznać się z najnowszymi trendami w tej dziedzinie sztuki. Najbliższą będzie wystawa pokonkursowa 10., jubileuszowej edycji Triennale Grafiki Polskiej, którą będzie można oglądać od 26 października 2018 roku do 27 stycznia 2019 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Triennale Grafiki Polskiej jest prestiżowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, ukazującym dokonania artystów tworzących w medium graficznym – począwszy od odbitek stworzonych za pomocą klasycznych technik warsztatowych, takich jak litografia czy miedzioryt, poprzez serigrafię i druk cyfrowy, aż po animacje i formy przestrzenne. Ambicją TGP jest wyłonienie najbardziej interesujących tendencji artystycznych w tej dziedzinie sztuki.

Triennale Grafiki Polskiej jest jednym z głównych wydarzeń towarzyszących Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie. Jest młodszą, ale w pełni samodzielną „siostrą” krakowskiego wydarzenia. Inicjatorem tego święta grafiki polskiej był prof. Witold Skulicz, współtwórca Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie, założyciel Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i gorący zwolennik współpracy z katowickim środowiskiem graficznym. Od 2015 roku organizatorem Triennale Grafiki Polskiej jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

10. edycja Triennale Grafiki Polskiej obejmuje konkurs, wystawę pokonkursową, warsztaty edukacyjne i towarzyszące, publikację monograficzną, a także wystawy w różnych lokalizacjach na terenie miasta. W konkursie mogli wziąć udział artyści, absolwenci uczelni artystycznych oraz studenci ostatnich roczników studiów artystycznych. Zgłaszali swoje prace powstałe w ciągu ostatnich trzech lat, które nie zostały dotąd nagrodzone w ramach innych konkursów i przeglądów o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Do wystawy głównej jury selekcyjne konkursu wytypowało 97 prac. Najlepsze spośród nich wyłoni i uhonoruje nagrodami regulaminowymi i fundowanymi jury międzynarodowe, które będzie obradować w dniach 23–24 października w Katowicach. Wystawa pokonkursowa 10. Triennale Grafiki Polskiej będzie prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach od 26 października 2018 roku do 27 stycznia 2019 roku.

Wystawy towarzyszące odbędą się w różnych lokalizacjach na terenie Katowic: w Galerii Rondo Sztuki, Galerii Wertykalnej i Galerii Koszarowej – należących do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Galerii „Elektrownia” w Czeladzi oraz Galerii „Szarej” w Katowicach.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: tgp.asp.katowice.pl.

10. Triennale Grafiki Polskiej

27.10.2018 – 27.01.2019

wernisaż: 26.10.2018 / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

Organizator konkursu: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Kurator: dr hab. Grzegorz Hańderek

Komitet Organizacyjny Konkursu: Marcin Białas, Anna Cichoń, Marcin Hajewski, Grzegorz Hańderek, Artur Oleś

Rada Programowa (artyści oraz teoretycy sztuki z różnych środowisk twórczych): Agnieszka Cieślińska-Kawecka (ASP w Warszawie), Tomasz Daniec (ASP w Krakowie), Sebastian Dudzik (UMK w Toruniu), Paweł Frąckiewicz (ASP we Wrocławiu), Mirosław Pawłowski (UA w Poznaniu), Marta Anna Raczek-Karcz (Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki), Adam Romaniuk (ASP w Katowicach).

• Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
  • zobacz na mapie
  • Typ wystawy: Czasowa
  • Dla kogo: Młodzież, Dorośli