Czasowa

• Dla kogo: Młodzież, Dorośli
  • Kurator wystawy:
    Sonia Wilk
  • Teoretyk sztuki, kurator wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych, kustosz. Ukończyła studia z zakresu filozofii na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego oraz studia muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Akademii Dziedzictwa przy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Studiowała w Instytucie Historii Sztuki KUL. Od przeszło 20 lat bada wszelkie zjawiska związane z szeroko pojętą sztuką nieprofesjonalną (art brut, outsider art, art naif, insita i in.). Uczestniczy w sesjach naukowych i konferencjach na temat sztuki nieprofesjonalnej w Polsce i za granicą, wygłaszając odczyty i wykłady. Autorka tekstów katalogów licznych wystaw plastyki nieprofesjonalnej. Od 2008 r. jest kierownikiem Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jedna z najciekawszych przedstawicielek polskiego art brut – Justyna Matysiak – jest pierwszą w Polsce zdobywczynią Grand Prix Insita (2007). Nagroda, przyznawana od 1966 roku na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej w Bratysławie, to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie art brut. Na twórczość Justyny Matysiak składają się rysunki wykonane cienkopisami z transparentnym tuszem. Artystka inspiruje się ilustracjami książkowymi, z których czerpie motywy graficzne. Przetwarzając je, wykonuje konturowy rysunek wypełniony drobnymi, zachodzącymi na siebie liniami. Prace Justyny Matysiak urzekają wysmakowaną kolorystyką i ciekawą formą.

3.02.2017–7.01.2018
Muzeum w Strefie Kultury, ul. T. Dobrowolskiego 1, poziom -2
Kuratorka: Sonia Wilk

UWAGA!

• Ekspozycja znajduje się w przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej. Bilet na wystawy czasowe nie obejmuje jej zwiedzania.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo