Czasowa

Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

#

Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało we współpracy z Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży wystawę czasową, prezentującą dzieje śląskiej kolekcji, stworzonej przed II wojną światową przez Tadeusza Dobrowolskiego, uzupełnionej pracami nabytymi do zbiorów po restytucji Muzeum Śląskiego oraz obiektami depozytowymi. Wystawa prezentowana będzie w Łomży w okresie do 11 sierpnia do 11 listopada 2019 r.

Specyfika polskiej twórczości przedwojennej została pokazana przez pryzmat dzieł wybitnych indywidualności artystycznych, malarzy kilku epok, do których należą m.in. Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski i Leon Wyczółkowski. Artyści w zaciszu własnych pracowni i w plenerach z pasją tworzyli portrety, pejzaże i sceny rodzajowe, w których odbijały się piękno rodzimego krajobrazu, długa i trudna historia oraz wielokulturowe społeczeństwo przedwojennej Polski. Ich dzieła stworzyły niezwykłą kolekcję sztuki polskiej XIX i XX wieku. Powstawała ona na przestrzeni kilkunastu lat w czasach międzywojnia i miała znaleźć swoje miejsce w przestrzeni specjalnie dla niej stworzonej – w niezwykle nowoczesnym jak na owe czasy nowym gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach. Nigdy w tym miejscu nie została udostępniona publiczności. Dziś dzieła te będzie można zobaczyć na wystawie w Łomży.

Wystawa, powstała w porozumieniu z partnerem projektu, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, prezentuje fragment kolekcji sztuki polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach, obejmującej polskie malarstwo i rzeźbę do 1945 roku. Na ekspozycji znajdują się prace powstałe w latach 1612-1929 autorstwa 38 artystów.

Dzieje wędrującej kolekcji

Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

czas trwania wystawy: 11.08-11.11.2019

miejsce: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, ul. Dworna 22c

wernisaż: 11.08.2019, godz. 13.00

kurator: Joanna Szeligowska-Farquhar

Fot. Z obrazu „Siewca” Leona Wyczółkowskiego

• Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, ul. Dworna 22
  • zobacz na mapie
  • Typ wystawy: Czasowa
  • Dla kogo: Młodzież, Dorośli
  • Kurator wystawy:
    Joanna Szeligowska-Farquhar
  • Historyk sztuki, starszy kustosz, członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki od 1996 r. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1989) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (podyplomowe studia w zakresie muzealnictwa, 1992). W Dziale Sztuki pracuje od 1991 r. Prowadzi sekcję malarstwa współczesnego oraz grafiki i rysunku współczesnego, zajmując się poszerzaniem kolekcji i jej opracowywaniem. Autorka scenariusza i kuratorka Galerii sztuki polskiej po 1945 roku (ekspozycja stała). Zajmuje się również pracą dydaktyczną (lekcje i warsztaty muzealne z zakresu sztuki współczesnej). Organizatorka, współorganizatorka i kuratorka wielu ekspozycji, m.in.: Oblicza sztuki protestanckiej na Górnym Śląsku (1993) – I nagroda w konkursie na wydarzenie muzealne roku w województwie; Cremona dla Katowic. Współczesna grafika włoska (2011); Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000 (2012). Współpracowała w organizacji wystaw z różnymi muzeami i instytucjami kulturalnymi. Jest autorką licznych tekstów do katalogów wystaw, katalogu kolekcji malarstwa współczesnego i in.