Czasowa

Migawki naszych wspomnień. Lata 90. na Górnym Śląsku w obiektywie Arkadiusza Goli

UWAGA: Przerwa w funkcjonowaniu

W związku z pracami przeprowadzanymi obecnie w fotoplastykonie, seans będzie ponownie dostępny od dnia otwarcia wystawy „Duch natury i inne bajki” – 23.11.2019. Za utrudnienia przepraszamy.

___________

Zapraszamy na seans Migawki naszych wspomnień prezentowany w fotoplastykonie Muzeum Śląskiego.

Seans składający się z 48 stereofotografii stanowi sentymentalną podróż w czasie do lat 90. XX wieku, które były okresem rozkwitu kultury hip-hop na Górnym Śląsku. Był to również czas, w którym znaczna część uczestników owej kultury dorastała. Migawki naszych wspomnień to opowieść pośrednio o czasie dojrzewania wpisanego w górnośląską scenerię nie tylko blokowisk, ale również familoków i hałd. Fotografie z minionych lat przypominają o początkach wolnego rynku, restrukturyzacji górnictwa, zderzeniu nowego porządku ze starym – o zjawiskach, które miały wpływ na kształt naszych wspomnień. To wirtualna podróż, która otwiera ukryte w pamięci obrazy.

Wybór fotografii został przygotowany na podstawie bogatego archiwum Arkadiusza Goli, fotografa urodzonego w Rudzie Śląskiej, który pracując od 1991 roku jako fotoreporter prasowy, skrupulatnie uwieczniał na kliszach nie tylko ważne wydarzenia, ale również sceny dnia codziennego, rejestrując przede wszystkim zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku.

Fotoplastykon

Migawki naszych wspomnień. Lata 90. na Górnym Śląsku w obiektywie Arkadiusza Goli

8.06.2019 – 29.12.2019

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / p. -4

Kurator: Dominika Szczech

Fot. Arkadiusz Gola, Ruda Śląska – Godula, 1993

• Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
  • zobacz na mapie
  • Typ wystawy: Czasowa
  • Dla kogo: Dzieci, Młodzież, Dorośli
  • Kurator wystawy:
    Dominika Szczech
  • Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kulturoznawca, fotograf. Asystent w Dziale Fotografii Muzeum Śląskiego.