Wystawa jest czasowo niedostępna dla zwiedzających
Gdzie rośnie pieprz? Kto żyje w tipi? Czy sny mogą być prawdziwe? Odpowiedzi można odnaleźć w Muzeum Śląskim, a dokładniej w zabytkowym budynku stolarni, skąd trafimy do świata niezwykle poczytnych powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. „Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny.
Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.
Do wspólnej podróży zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 12 lat wraz z opiekunami. Aby rozpocząć podróż, należy kupić bilet (rodzinny, indywidualny lub dla osób z Kartą Dużej Rodziny) na konkretną godzinę. Wystawę można zwiedzać indywidualnie w czasie roku szkolnego we wtorki od godziny 15.00 do 20.00 (rezerwując sobie wejścia z opcją co pół godziny) oraz w weekendy w godz. 10.00-20.00. Z kolei grupy zorganizowane zapraszamy do zwiedzania połączonego z zajęciami edukacyjnymi (Lekcje na tropie Tomka) w czasie roku szkolnego od wtorku do piątku w godzinach 10.00–15.00. Szczegółowy cennik oraz regulamin znajdują się w zakładce Bilety. Bilety można kupić w systemie online lub w kasach Muzeum Śląskiego w Katowicach.
UWAGA!
- Bilety „Zobacz wszystko”, „Muzeum w Strefie Kultury”, „Byzuch u Ferdynanda” oraz „Wspólny bilet” nie upoważniają do wejścia na wystawę.
- Nie prowadzimy rezerwacji telefonicznych dla zwiedzających indywidualnie.
- budynek dawnej stolarni
- zobacz na mapie
- Typ wystawy: Stała
- Dla kogo: Dzieci, Młodzież, Dorośli
- Kurator wystawy:
Adam Pisarek - Kurator przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Zajmuje się edukacją rodzinną i edukacją na rzecz poszanowania różnorodności kulturowej świata. Doktor, wykładowca w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z antropologii kultury i kultury współczesnej.