Czasowa

Paweł Biesok. W świecie sztuki / Art Naif Festiwal

#

Muzeum Śląskie po raz kolejny jest współorganizatorem katowickiego festiwalu sztuki naiwnej Art Naif Festiwal, który odbywa się w Galerii Szyb Wilson w dniach 7 czerwca – 23 sierpnia 2019 roku. Podczas festiwalu prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Na tegoroczną edycję Art Naif Festiwalu Muzeum Śląskie w Katowicach  przygotowało ekspozycję rysunków Pawła Biesoka, wielokrotnie nagradzanego uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Drogomyślu, zatytułowaną „Paweł Biesok. W świecie sztuki”.

Twórca ten najczęściej reinterpretuje tematy zaczerpnięte z bardzo znanych dzieł innych artystów. Analizując rysunki Pawła Biesoka i porównując je z dziełami, które go zainspirowały, odnosi się wrażenie, że pierwowzór traktowany jest podobnie jak widziany za oknem pejzaż czy ustawiona na stole martwa natura. Autor nie jest w ogóle zainteresowany samym dziełem i użytymi przez innego artystę środkami formalnymi. Biesoka interesuje wyłącznie to, co widzi na obrazie: rozgrywająca się tam akcja, konkretne przedmioty, budynki. Zdawać się może, że widzi ten sam świat, który zainspirował Chagalla, Picassa czy Suberlaka, i pokazuje tę samą rzeczywistość własnymi środkami wyrazu. W tym miejscu należy się podziękowanie wszystkim instruktorom prowadzącym Warsztaty Terapii Zajęciowej, a przede wszystkim Pani Gabrieli Raszce, za cierpliwość, z jaką ukazywali swemu podopiecznemu najlepsze wzory, ale w żaden sposób nie próbowali ingerować w jego postrzeganie sztuki oraz rodzicom umożliwiającym mu twórczy rozwój.

„Paweł Biesok. W świecie sztuki”

Wernisaż: 6.06.2019 / Galeria Szyb Wilson

Wystawa: 7.06-23.08.2019

Kurator wystawy: Sonia Wilk

W ramach festiwalu w dniu 7.07.2019 na katowickim Nikiszowcu odbywa się także Art Jarmark. Dostępne będzie na nim stoisko z wydawnictwami Muzeum Śląskiego, na które serdecznie zapraszamy.

• Galeria Szyb Wilson, Katowice
  • zobacz na mapie
  • Typ wystawy: Czasowa
  • Dla kogo: Dzieci, Młodzież, Dorośli
  • Kurator wystawy:
    Sonia Wilk
  • Teoretyk sztuki, kurator wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych, kustosz. Ukończyła studia z zakresu filozofii na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego oraz studia muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Akademii Dziedzictwa przy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Studiowała w Instytucie Historii Sztuki KUL. Od przeszło 20 lat bada wszelkie zjawiska związane z szeroko pojętą sztuką nieprofesjonalną (art brut, outsider art, art naif, insita i in.). Uczestniczy w sesjach naukowych i konferencjach na temat sztuki nieprofesjonalnej w Polsce i za granicą, wygłaszając odczyty i wykłady. Autorka tekstów katalogów licznych wystaw plastyki nieprofesjonalnej. Od 2008 r. jest kierownikiem Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.