Czasowa

Performatywny magazyn / Ślad. Tajny Projekt

#

Z przyjemnością informujemy, że prezentacja projektu „Ślad” kolektywu Tajny_projekt w Muzeum Śląskim zostaje przedłużona do 5 stycznia 2020 r.

___

Celem naboru prac do III edycji programu rezydencji artystycznych Performatywny magazyn: Z perspektywy czasu związanych z obchodami 90-lecia Muzeum Śląskiego w 2019 roku było wyłonienie prac w sposób krytyczny odnoszących się do kolekcji muzeum, misji instytucji, jej miejsca we współczesnym społeczeństwie, rozwoju oraz przyszłości jako wyrazistej placówki kulturalnej osadzonej w określonym miejscu i w określonej formie architektonicznej.

Interdyscyplinarne jury, które oceniło nadesłane w ramach programu zgłoszenia, zdecydowało o wyróżnieniu multimedialnego projekt kolektywu Tajny Projekt, w skład którego wchodzą Kacper Mutke i Michał Urbański. W efekcie pracy młodych artystów powstała niezwykła instalacja odnosząca się do kolekcji Muzeum Śląskiego zatytułowana „Ślad”, którą przez dwa tygodnie będzie można zobaczyć w głównym gmachu muzeum.

Ślad / The Mark

Każdy obraz to tysiące pociągnięć pędzla, jednak jak wygląda to pojedyncze? Czy jest ono charakterystyczne dla danego artysty, nurtu, okresu w historii sztuki?

Ślad ma na celu wytworzenie pojedynczego śladu malarskiego charakterystycznego dla zbiorów malarstwa Muzeum Śląskiego.

Instalacja, w 90–lecie Muzeum Śląskiego w 2019 roku, stara się wykorzystać dostępny zbiór cyfrowych reprodukcji obrazów ze zbiorów Muzeum oraz podejmuje próbę ich reinterpretacji. Aby było to możliwe, zdigitalizowane obrazy podzielono na 180 tysięcy fragmentów, które wyselekcjonowano tak, aby jak najlepiej eksponowały fakturę farby – śladu malarskiego.

Sieć neuronowa analizuje cechy śladów, uczy się i wytwarza własne animowane ślady, niemalże identyczne z tymi pochodzącymi spod pędzla, jednak cyfrowe – niepowtarzalne.

Rezultat – wygenerowaną animację – można zobaczyć w formie interaktywnego mappingu na przestrzennej strukturze śladu w skali makro. Kształt bryły, na której odbywa się projekcja, pochodzi z kilku wygenerowanych przez sieć śladów.

Odbiorca może zapoznać się z wizualizacją parametrów przebiegu całego procesu i jego opisem oraz wejść w interakcję i wpłynąć na strukturę śladu – rozmywając ją ruchem palca.

• Autorzy: Kacper Mutke i Michał Urbański – kolektyw Tajny_projekt
  • Koordynator / coordinator: Magdalena Czerny-Kehl
  • Opieka nad projektem / Project supervision: Łukasz Adamski
  • Współpraca/ Cooperation: Dominika Lorek, Łukasz Świerkosz

Ślad

Tajny Projekt

29.11.2019 r. – 5.01.2020 r.

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / budynek główny

Wydarzenie towarzyszące:

• Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
  • zobacz na mapie
  • Typ wystawy: Czasowa
  • Dla kogo: Młodzież, Dorośli
  • Kurator wystawy:
    Magdalena Czerny-Kehl
  • Absolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej na Uniwersytecie Śląskim i studiów podyplomowych menedżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Koordynatorka, a następnie współproducentka Festiwalu Nowej Scenografii. W Muzeum Śląskim odpowiada m.in. za realizację projektów i wydarzeń propagujących wiedzę o scenografii oraz wywiady z twórcami związanymi z teatrem. Koordynatorka i współautorka projektu Szychta kreatywna. Prowadzi działania związane ze współpracą ze społecznością lokalną oraz młodymi artystami sztuk wizualnych.