Czasowa

Performatywny magazyn / Ślad. Tajny Projekt

#

Celem naboru prac do III edycji programu rezydencji artystycznych Performatywny magazyn: Z perspektywy czasu związanych z obchodami 90-lecia Muzeum Śląskiego w 2019 roku było wyłonienie prac w sposób krytyczny odnoszących się do kolekcji muzeum, misji instytucji, jej miejsca we współczesnym społeczeństwie, rozwoju oraz przyszłości jako wyrazistej placówki kulturalnej osadzonej w określonym miejscu i w określonej formie architektonicznej.

Interdyscyplinarne jury, które oceniło nadesłane w ramach programu zgłoszenia, zdecydowało o wyróżnieniu multimedialnego projekt kolektywu Tajny Projekt, w skład którego wchodzą Kacper Mutke i Michał Urbański. W efekcie pracy młodych artystów powstała niezwykła instalacja odnosząca się do kolekcji Muzeum Śląskiego zatytułowana „Ślad”, którą przez dwa tygodnie będzie można zobaczyć w głównym gmachu muzeum.

Ślad / The Mark

Każdy obraz składa się z tysięcy pociągnięć pędzla, jednak jak wygląda to pojedyncze? Czy jest ono charakterystyczne dla danego artysty, nurtu, okresu? „Ślad” ma na celu znalezienie pojedynczego śladu malarskiego charakterystycznego dla zbiorów malarstwa Muzeum Śląskiego.

Instalacja, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, podejmuje próbę wykorzystania obrazów będących w zbiorach Muzeum Śląskiego w formie komputerowego wyobrażenia syntetycznego śladu malarskiego. Aby było to możliwe, w procesie trenowania sieci neuronowych (StyleGAN) wykorzystano ponad 180 tysięcy fragmentów zdigitalizowanych obrazów, wyselekcjonowanych tak, aby jak najlepiej eksponowały fakturę farby. Metoda ta pozwala wytworzyć całkiem nowy ślad, nieznajdujący się na żadnym obrazie, jednak mający cechy wielu z nich.

Rezulat – wygenerowaną animację – można zobaczyć w formie interaktywnego mappingu na przestrzennej strukturze śladu w skali makro.

Koordynator: Magdalena Czerny-Kehl

Ślad

Tajny Projekt

29.11.2019 r. – 15.12.2019 r.

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / budynek główny

• Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
  • zobacz na mapie
  • Typ wystawy: Czasowa
  • Dla kogo: Młodzież, Dorośli
  • Kurator wystawy:
    Magdalena Czerny-Kehl
  • Absolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej na Uniwersytecie Śląskim i studiów podyplomowych menedżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Koordynatorka, a następnie współproducentka Festiwalu Nowej Scenografii. W Muzeum Śląskim odpowiada m.in. za realizację projektów i wydarzeń propagujących wiedzę o scenografii oraz wywiady z twórcami związanymi z teatrem. Koordynatorka i współautorka projektu Szychta kreatywna. Prowadzi działania związane ze współpracą ze społecznością lokalną oraz młodymi artystami sztuk wizualnych.