
Energia, technologie, szanse na przetrwanie to hasło IV programu rezydencji artystycznych Performatywny Magazyn.
Ze względu na przemysłową historię Górnego Śląska energia jest fundamentalnym zagadnieniem dla tego regionu. W epoce przejściowej, w której znajdujemy się w perspektywie globalnej, ma ona również fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju cywilizacji i ekosystemów Ziemi. Temat tegorocznej edycji programu – Energia, technologie, szanse na przetrwanie – ma zachęcić do eksploracji problemów dwóch powiązanych ze sobą nurtów: technologicznych ekosystemów współczesnego życia i kurczących się zasobów energii, która jest niezbędna do jego podtrzymania.
Werdykt jury programu rezydencji artystycznych „Performatywny Magazyn”
Po wnikliwej analizie projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu programu rezydencji artystycznych w ramach cyklu Energia, technologie, szanse na przetrwanie oraz przeprowadzonej dyskusji, jury wyłoniło zwycięski projekt, którym jest propozycja autorstwa Leny Dobrowolskiej i Teo Ormond-Skeapinga Przyszłe skamieliny (Future Fossils).
Jury uznało, że propozycja Leny Dobrowolskiej i Teo Ormond-Skeapinga nosi w sobie potencjał istotnego, dojrzałego głosu w sprawach elementarnych dla społeczności regionu górnośląskiego i społeczeństwa polskiego w ogóle (przemysł ciężki i lekki, energetyka, transformacje itd.) w perspektywach historycznej, ekonomiczno-gospodarczej, ekologicznej, a tym samym tożsamościowej.
Werdykt Jury Programu Rezydencji Artystycznych „Performatywny Magazyn”
Węglostalgia
Lena Dobrowolska & Teo Ormond-Skeaping
Film „Węglostalgia” Leny Dobrowolskiej i Teo Ormonda-Skeapinga bada przeszłe, obecne i przyszłe scenariusze dla Śląska, który znalazł się w momencie zmiany. Zaczyna odchodzić od produkcji energii opartej na spalaniu węgla na rzecz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz odchodzi od działalności przemysłowej na rzecz gospodarki bezemisyjnej. W centrum tego przejścia artyści umieścili nadzieje, marzenia i troski górników, o których dowiedzieli się z rozmów z regionalnymi specjalistami, lokalnymi działaczami społecznymi oraz osobami z przestrzeni kultury.
Narrator filmu – sztucznie animowany model 3D – to swoisty fantom nieznanego górnika, który snuje opowieść o historii śląskiego węgla i jego uwikłaniu w naszą kulturę, gospodarkę, duchowość i środowisko od karbonu, przez rewolucję przemysłową, do obecnego kryzysu klimatycznego. Opowiada o niebezpiecznej pracy, jaką górnicy podejmowali w celu wydobycia węgla, oraz o roli, jaką mogą odegrać w dekarbonizacji regionu.
Spisane rozmowy ukształtowały scenariusz filmu. Pojawiają się w nich rozważania na temat realiów związanych z transformacją oraz spekulacje dotyczące odejścia od węgla, kwestie sprawiedliwej transformacji, pytania o wrażliwość ekologiczną górników, badanie węgla jako wehikułu głębokiego czasu.
- Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
- zobacz na mapie
- Typ wystawy: Czasowa
- Dla kogo: Młodzież, Dorośli
- Kurator wystawy:
Magdalena Czerny-Kehl - Absolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej na Uniwersytecie Śląskim i studiów podyplomowych menedżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Koordynatorka i współautorka projektu "Szychta kreatywna". Prowadzi działania związane ze współpracą z młodymi artystami sztuk wizualnych.
- Kurator wystawy:
Magdalena Niziołek - Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Historyk sztuki, kurator wystaw, kustosz Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Wystawy, które mogą Cię zainteresować

Fotoplastykon: Śląski pejzaż miejsko-industrialny. Nostalgiczna podróż przez Górny Śląsk z początków XX wieku
15.01.2020 -10.05.2020

Wirtualny spacer: Counting Memories. Chiharu Shiota
27.09.2019 -31.10.2020

Imaginarium. Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej
06.11.2020 -28.02.2021

Sztuka zwana naiwną i co dalej… Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego w kolekcji Muzeum Śląskiego
18.01.2020 -23.08.2020